MENU

Mistrzostwa Polski w klasie Omega

2021-09-13
Mistrzostwa Polski w klasie Omega
Foto: Bartosz Modelski

Przed nami najważniejsza impreza PORTA Pucharu Polski w klasie Omega w sezonie 2021 – Mistrzostwa Polski. To jedne z największych, jeśli nie największe regaty wśród klas amatorskich w kraju, od lat przyciągające mnóstwo zawodników i kibiców. W tym roku gospodarzem imprezy będzie Zbąszyński Klub Żeglarski w dniach 17-19 września, a akwenem regat – Jezioro Błędno.

Cztery dni przed rozpoczęciem regat na liście startowej znajduje się 46 załóg w 2 flotach:
•    Standard – 21 załóg
•    Sport – 25 załóg

Zgłosiła się cała czołówka tegorocznego rankingu, a wyniki uzyskane w Mistrzostwach Polski, z racji podwyższonego współczynnika, mogą zdecydować o końcowej kolejności w Pucharze Polski. Oczywiście rywalizacja o mistrzowskie medale sama w sobie zawsze niesie ze sobą dodatkowe emocje. Dla każdego chyba bez wyjątku ciężar medalu na szyi i miejsce na podium to spełnienie zawodniczych marzeń, szczególnie w tak wymagających flotach jak w Omedze. W Sporcie tytułu będzie broniła załoga PG Racing z Marcinem Styborskim za sterem. Jeśli ta sztuka im się powiedzie, równocześnie będzie to ich trzeci z rzędu tytuł, co samo w sobie byłoby już niesamowitym osiągnięciem. W Standardzie na liście startowej nie ma dominatora ostatnich lat – Romana Knasieckiego z rodzinną ekipą (czekamy niecierpliwie, ich zgłoszenie po raz pierwszy w tym sezonie byłoby nie lada sensacją!). Pod ich nieobecność zapowiada się zacięta i wyrównana walka o medale, a pierwsze 4 imprezy sezonu pokazały, że lista pretendentów jest długa.
Tradycyjnie już Mistrzostwa Polski będą rozgrywane w formacie 3 dniowym, zaplanowano rozegranie do 12 wyścigów. Sędzią głównym regat będzie Andrzej Nowicki, a przewodniczącą Zespołu Protestowego Dorota Michalczyk. Dodatkowo w czwartek, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie rywalizacji, cała flota zostanie dokładnie zweryfikowana pod kątem przepisów technicznych przez zespół sędziów technicznych pod kierownictwem Ryszarda Gralaka.
Partnerem imprezy, oprócz firmy PORTA Drzwi – sponsora tytularnego całego cyklu Pucharu Polski w klasie Omega, jest gmina Zbąszyń.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszych zmagań, jeśli nie osobiście, a na pewno warto przyjechać do Zbąszynia, atrakcji dla wszystkich, od najmłodszych do najstarszych nie zabraknie, to na naszych profilach w mediach społecznościowych oraz na upwind24.pl.

 

Recencje książek żeglarskich