MENU

Kto zatrzyma Sawickiego?

2022-08-26
Kto zatrzyma Sawickiego?
Foto: Gwidon Libera

Druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w lipcu w Gdyni zakończyła się pewnym zwycięstwem załogi Balex YKP Gdynia. Przed nami trzecia runda, a kibice i eksperci zastanawiają się kto jeszcze może zagrozić załodze Rafała Sawickiego w marszu po trzeci tytuł mistrzowski z rzędu.

W dniach 27-28 sierpnia ekstraklasowych zawodników ugości Marina Trzebież nad Zalewem Szczecińskim – nowy akwen w historii Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza z tegorocznych rund odbyła się w czerwcu w Sopocie. Pomimo znacznie silniejszej listy startowej, podium ułożyło się zgodnie z ubiegłoroczną klasyfikacją. Zobaczyliśmy na nim złotych, srebrnych i brązowych medalistów poprzedniego sezonu, wszystkich na swoich miejscach. Druga runda, rozgrywana w Gdyni zapowiadała niespodzianki. Kilka ich było, ale zwyciężyła ponownie załoga Balex YKP Gdynia. Nie ma w tym nic dziwnego – Rafał Sawicki i jego załoga to obrońcy tytułu i medaliści mistrzostw Polski w wielu klasach. Jednak, wliczając w to dwie ostatnie rundy poprzedniego sezonu, to ich czwarte zwycięstwo z rzędu na najwyższym poziomie rozgrywek. Co stało się z Ekstraklasą, zawsze kojarzoną z nieprzewidywalnością i wyrównanym poziomem? Przed trzecią rundą sezonu kibice i eksperci twierdzą zgodnie, że będzie to ostatnia szansa na zatrzymanie Sawickiego.

Nowy akwen, obniżka poziomu czujności i motywacji w gdyńskiej załodze, prognozowane słabe i zmienne wiatry, a może przebudzenie jednego z pretendentów? To czynniki, które mogą sprawić, że finał sezonu w Warszawie będzie trzymał w napięciu do końca. Jedną z przebudzonych załóg może okazać się Pogoń Szczecin. Załoga Tadeusza Kubiaka drugą rundę zakończyła na trzecim miejscu, przegrywając srebro ostatnim wyścigiem. Bardzo solidnie, choć poniżej spodziewanego poziomu spisuje się gwiazdorski skład Yacht Clubu Gdańsk. Igor Tarasiuk i jego załoga z pewnością dysponują umiejętnościami pozwalającymi na pokonanie Sawickiego, ale dotychczasowe rundy nie poszły po ich myśli. Jeżeli chcą powalczyć o Mistrzostwo Polski mają 5 punktów straty do zniwelowania w dwie rundy, więc nie ma już miejsca na zachowawcze pływanie. A może bardzo solidnie pływająca w tym sezonie Legia Warszawa pokusi się o pierwsze zwycięstwo w regatach Ligi i tym samym zmniejszy dystans do liderów tabeli?

Nie mniej ciekawie zapowiada się walka o utrzymanie w Ekstraklasie. Do najbardziej zagrożonych załóg zaliczają się Odyssey Sailing Club i Miasto Gliwice KW Garland. Pierwsi z nich pozostają wierni swojej klubowej formule i stawiając na rozwój obecnej załogi przygotowują się już do rywalizacji o poziom niżej. Drudzy, zdecydowali się na szukanie wzmocnień, sprowadzając na trzecią rundę „urlopującego się” Marka Stańczyka – Mistrza Polski z 2019 roku. Również w strefie spadkowej, choć płyciej, znajdują się załogi Nowego Sztynortu GGR oraz Yacht Clubu Sopot.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10, zakończenie w niedzielę o 16, zaraz po konferencji prasowej z medalistami regat.

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Balex YKP Gdynia – 36 pkt
 2. Legia Warszawa – 33 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk – 31 pkt
 4. AZS AWFiS Gdańsk – 28 pkt
 5. Pogoń Szczecin – 26 pkt
 6. YKP Szczecin – 26 pkt
 7. AZS WAT Warszawa – 23 pkt
 8. KS Iskra AMW Gdynia – 19 pkt
 9. UKS Żeglarz Wrocław – 19 pkt
 10. AZS Politechnika Gdańska – 17 pkt
 11. Sztorm Grupa – 17 pkt
 12. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 16 pkt
 13. Sport Vita Ski&Sail – 13 pkt
 14. Yacht Club Białołęka – 13 pkt
 15. Yacht Club Sopot – 10 pkt
 16. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 7 pkt
 17. Miasto Gliwice KW Garland – 5 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 3 pkt

W piątek 26 sierpnia, na godzinę 14:00 zaplanowana jest konferencja prasowa organizatora i wybranych załóg (Pogoń Szczecin, AZS Politechnika Gdańska i Iskra Gdynia). Konferencja transmitowana będzie na żywo na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Przebieg wyścigów będzie transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com/gwt/Home.html#/event/:eventId=5c27eef8-fb23-409e-b920-97dd42ca7407
Transmisje z regat w formie kilku 30 minutowych wejść na żywo w sobotę i niedzielę, przeprowadzi również telewizja SportKlub.
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich