MENU

5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w Warszawie.

2016-04-21
5 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm odbędzie się w dniach 28-29 listopada 2015 roku w Warszawie.

 Na otwarcie zaplanowano pokaz amatorskich filmów nadesłanych na konkurs „A morze kręci mnie”, który ma zachęcać miłośników żeglarstwa do kręcenia własnych obrazów związanych z wodą i żaglami. Autorzy będą oceniani i nagradzani zarówno przez sędziów, jak i przez festiwalową publiczność. Na zwycięzców czekają nagrody ufundowane przez organizatorów i partnerów Festiwalu.

 W części głównej Festiwalu zostanie pokazanych dziewięć filmów. Są to produkcje zrealizowane w ciągu ostatnich kilku lat. Wszystkie wezmą udział w konkursie, ocenie jurorów i publiczności.

Na ekranie zobaczymy między innymi amerykański dokument „Zobaczyć wiatr” - film o świecie żeglarzy niewidomych. Poznamy czwórkę bohaterów przygotowujących się do mistrzostw świata w Japonii w 2013 roku.


Wielką gratką dla miłośników regatowego żeglarstwa będzie film pokazujący życie Sir Petera Blake’a - żeglarza, który był legendą Nowej Zelandii. Historia przedstawiona w filmie przedstawia Blake’a jako człowieka od dzieciństwa kochającego żeglarstwo, pokazuje nam jego sukcesy i porażki na arenie światowego żeglarstwa aż do przedwczesnej śmierci z rąk piratów u wybrzeży Amazonii w 2001 roku.

Regaty w nieco innym wydaniu zobaczymy w filmie „Żeglarze inni niż wszyscy”. Czy załoga będąca zbieraniną sympatycznych osób, obojga płci, różniących się pomiędzy sobą wiekiem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami, posiadających różne ograniczenia wynikające z ich niepełnosprawności da sobie radę w oceanicznych regatach ?

Film „Znikający żagiel” to poruszająca historia ginącej sztuki tradycyjnego szkutnictwa na wysepkach archipelagu Antyli Mniejszych. Na jednej nich mieszka Alwyn Noe. Jest jednym z ostatnich szkutników, praktykujących szkutnictwo, jakie dotarło na te wyspy wraz ze szkockimi osadnikami w XVIII wieku. Alwin dobiega 70-tki. Nie ma klientów na budowane przez niego łodzie. Podsumowując swoje życie postanawia zbudować jeszcze jedną łódź, mając nadzieję, że zainspirowani budową synowie będą kontynuować rodzinną tradycję.


O wszystkich filmach można przeczytać na stronie Festiwalu. Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy konferansjerów – kapitana Janusza Zbierajewskiego i redaktora Andrzeja Radomińskiego.

Festiwal zakończy ogłoszenie wyników konkursu „A morze kręci mnie” oraz konkursu głównego.
Fundatorami nagród są m.in. Pomorski Związek Żeglarski, Henri Lloyd, Delphia Yachts, Teknos Oliva, 3 Oceans, ZegarkiŻeglarskie.Pl.
 

Miejscem wszystkich projekcji filmowych będzie kino Wisła. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.jachtfilm.pl

Recencje książek żeglarskich