MENU

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy ILCA 4 po pierwszych wyścigach

2025-06-20
Młodzieżowe Mistrzostwa Europy ILCA 4 po pierwszych wyścigach
Foto: Robert Hajduk

W słonecznym Pucku wystartowały Młodzieżowe Mistrzostwa Europy ILCA 4, które są równocześnie Open European Trophy przy uwzględnieniu żeglarzy z państw spoza Europy. Pogoda dopisała — 12–15 węzłów wiatru i bezchmurne niebo stworzyły idealne warunki do żeglowania. Dzięki doskonałej organizacji Komisji Regatowej pod kierownictwem Ewy Jodłowskiej, dwa zaplanowane wyścigi przebiegły bardzo sprawnie. Już o 14:00 wszyscy zawodnicy byli na brzegu.

Na starcie stanęło imponujące 440 uczestników z 41 krajów. W rywalizacji dziewcząt rywalizują 164 zawodniczki podzielone na trzy grupy, a wśród chłopców 276 żeglarzy ściga się w czterech grupach. Z tego powodu, mimo, że każdy startuje tylko w dwóch wyścigach codziennie, to łącznie każdego dnia rozgrywanych jest aż 14 startów.
W zawodach biorą udział młodzi żeglarze urodzeni w 2008 roku lub później, czyli 12–17-latkowie. Oprócz klasyfikacji open prowadzona jest także rywalizacja w grupie U16.

Głosy z wody
Wojciech Bortkiewicz i Kacper Wysocki opowiadali:
– Warunki były dobre, wiatr momentami sięgał 20 węzłów. Najtrudniejszy był drugi wyścig – kręcący wiatr utrudniał wybór strony. Ale to dopiero początek, można jeszcze wiele nadrobić.
Obaj podkreślili, że udział w mistrzostwach Europy to ważny krok w jego żeglarskim rozwoju:
– ILCA 4 to dopiero początek. Tu uczę się pracy z wiatrem, siły i wytrzymałości, a później będzie ILCA 7.
Vladimir Kovac z Czech (76. miejsce) również był zadowolony:
– Świetny dzień, ale trudny kurs z wiatrem przez zmienne szkwały. ILCA 4 to popularna klasa i marzę, żeby w przyszłości wystartować w igrzyskach olimpijskich.
Aria Miller z Kanady (121. miejsce), startująca po raz pierwszy w Mistrzostwach Europy, cieszy się udziałem:
– Polska jest świetna, moi dziadkowie stąd pochodzą. Regaty są trudne, ale ekscytujące. Duża flota, duży poziom.
Z Macedonii wypowiadały się Jana Nedanoska (162. miejsce) i Andrea Kavaj (163. miejsce). Obie chwaliły silny wiatr i podkreślały różnice między klasą ILCA a Optimist:
– Trzeba tu więcej siły i doświadczenia – mówiła Andrea – ale to właśnie sprawia, że jest ciekawiej.

Liderzy po pierwszym dniu
Po dwóch wyścigach prowadzi Erik Scheidt z Brazylii – syn medalistów olimpijskich: Roberta Scheidta i Gintare Volungeviciute Scheidt. Wśród Europejczyków najlepszy jest Grek Eleftherios Tsoukatos, a w klasyfikacji U16 prowadzi Nikko Palou z Hiszpanii. Wojciech Bortkiewicz, najlepszy z Polaków po pierwszym dniu zajmuje 86. miejsce. W pierwszym wyścigu przypłynął na 33 miejscu, a w drugim na 14.

Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajmuje Fragkiski Kosma z Grecji. W grupie U16 liderką jest Włoszka Sofia Berteotti. Najlepszy wynik wśród Polek uzyskała Nina Mirowska – 22. miejsce, z trzecim miejscem w drugim wyścigu. Patrycja Jałoszyńska zajmuje 34. pozycję i jest 8. w klasyfikacji U16, tuż za nią plasuje się Marianna Dryja.

Żeglarstwo na wodzie, atrakcje na lądzie
Poza sportową rywalizacją, organizatorzy zadbali także o atrakcje na brzegu. Między marinami zbudowano scenę, na której odbywają się koncerty i prezentacje. Można też spróbować lokalnych przysmaków, odwiedzić stoiska z żeglarskim sprzętem czy poszerzyć wiedzę ekologiczną.

W południe Ewelina Sielska z WWF opowiadała o ochronie sieweczki obrożnej, a w namiocie Uniwersytetu Gdańskiego można było poznać cele projektu „Życie dla wydm”. Jutro na żywo z Pucka nadawany będzie program „Koncert życzeń” z udziałem Wojciecha Malajkata i Radia Nowy Świat, a program PGE PolSailing rusza z Wielkim Startem.

Wyniki można sprawdzić na stronie: https://2025-ilca4youth.eurilca-europeans.org/results/
Organizatorem regat jest Polskie Stowarzyszenie Klasy ILCA przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz EurILCA i przy współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Gospodarzem regat jest Miasto Puck, Marina Puck i Invest Puck.
Patroni honorowi: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Pomorskiego.
Partnerzy wydarzenia: Devoti Sailing, Raiffaisen Bank, Best, Fundacja ING Dzieciom, WWF, Uniwersytet Gdański, Nadmorskie Parki Krajobrazowe.
Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP 3.

 

Recencje książek żeglarskich
Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. zamknij