MENU

Energa Sopot Match Racing 2016 - Podsumowanie pierwszego dnia

2016-07-30
Energa Sopot Match Racing 2016 - Podsumowanie pierwszego dnia

Foto: Robert Hajduk

8 załóg, 32 zawodników z całego świata - jedno najważniejsze miejsce - Sopot od dziś stał się światową stolicą żeglarstwa. Wszystko za sprawą Energa Sopot Match Race - prestiżowej imprezy w ramach cyklu World Match Racing Tour. Dzisiejszy dzień to wyścigi jachtów Diamant 3000 - bezapelacyjnym zwycięzcą jest załoga Energa Volvo Yacht Racing, która wygrała wszystkie swoje wyścigi.

Po dwugodzinnym oczekiwaniu na wiatr, tuż po godzinie 12:00 na wodach Zatoki Gdańskiej załogi zameldowały się na linii startu. Zgodnie z wynikiem wczorajszego losowania mecz otwarcia rozegrany został pomiędzy australijską załogą dowodzoną przez Sama Gilmoura a polską załogą Łukasza Wosińskiego.

Wiatr 3 do 4 węzłów nie rozpieszczał żeglarzy, tym bardziej dzisiejsze wyścigi wymagały od zawodników niezwykłych umiejętności, by łapać każdy podmuch. Dopiero w drugiej części dnia wiatr sprzyjał widowiskowej walce. Prawdziwy teatr żeglarski to pierwsze 4 minuty przed każdym wyścigiem. Tak zwana faza przedstartowa, nierzadko to właśnie od tego momentu zależy całość wyścigu. Dobrze wie o tym Przemysław Tarnacki sternik Energa Volvo Yacht Racing Team, który nie przegrał dziś żadnego pojedynku.

Mamy 4 minuty, żeby dobrze ustawić się na starcie, żeby spróbować zmusić przeciwnika do jakiegoś błędu i mówiąc naszym językiem - wbić mu karę. No a potem trzeba już zająć odpowiednie miejsce, dobrać odpowiednią prędkość do wiatru i wystrzelić ze startu.
 

Energa Sopot Match Race to regaty, które rozgrywane są w tak zwanej formule meczowej - 1:1, oznacza to, że bezpośrednio ścigają się ze sobą dwie załogi. Na pokładzie o jak najszybsze przekroczenie linii mety walczą: sternik, dziobowy, trymer grota oraz trymer spinakera. Jak mówi Joachim Aschenbrenner sternik szwedzkiej reprezentacji - sopockie zawody to pełen profesjonalizm nie tylko ze strony zawodników, chwali także organizatora.
 
Jest świetnie, byliśmy tu już kilka razy i z każdym przyjazdem jest coraz lepiej. Zarówno na lądzie jak i na wodzie wszystko jest bezbłędnie zorganizowane.
 
Jacht Diamant 3000, na którym rozgrywane są regaty Energa Sopot Mach Racing to ponad 10 metrów długości kadłuba, 2 i pół metra szerokości jednostki, a powierzchnia żagla to 85m2. Jutrzejszy dzień to zestawianie klasyki - kontynuacja wyścigów jachtów Diamant 3000 - z nowoczesnością, zmagania załóg na katamaranach M32.

PROGRAM ZAWODÓW na nadchodzące dni

CZWARTEK 

 • 10.00 – 18.00 Wyścigi: runda round robin (‘każdy z każdym’) wokół sopockiego mola
 • 18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge
 • 19:30 Premiera Katamaranu Wave 58 Breeze - Volvo VIP Lounge
 • 20:30 Ocean Challenge Yacht Club Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

PIĄTEK 

 • 10.00 – 17.30 Wyścigi: półfinały – wokół sopockiego mola
 • 17.30 - 18.00 Wyścig VIP Race – wokół sopockiego mola
 • 18.30 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge
 • 20.30 Yachting Night, Unique Club & Lounge (Only for Sponsor Guests)

SOBOTA 

 • 10.00 – 15.00 Wyścigi: mały finał i finał – wokół sopockiego mola
 • 15.00 Konferencja prasowa – Volvo VIP Lounge
 • 17.00 Ceremonia zakończenia regat – Scena przy fontannie
 • 20.30 Volvo Yachting Banquet, Sheraton (Only for Sponsor Guests)

 

Foto: Robert Hajduk

Recencje książek żeglarskich