MENU

Polska załoga o włos od Wielkiego Finału w Brazylii

2008-11-05
Polska załoga Polish Match Tour Racing wystąpiła w regatach Nations Cup, które odbyły się w Irlandii w dniach 22-25 października.
 
Nations Cup (Puchar Narodów) to rozgrywane co dwa lata Drużynowe Mistrzostwa Świata ISAF (match – racing). Każdy kraj ma prawo wystawić jedną załogę w kategorii open i jedną w kategorii kobiet. Świat podzielono na osiem regionów, tylko zwycięzcy regat w poszczególnych regionach kwalifikują się do wielkiego finału, który rozegrany zostanie w Porto Alegre w Brazylii w roku 2009.
 
Polska załoga w pierwszym dniu regat wygrała 3 wyścigi i przegrała 2, zajmując dobre 3 miejsce. Kolejnego dnia dokończono 1. rundę eliminacyjną (Round Robin 1). Stały wiatr o sile 15 węzłów i słońce stworzyły doskonałe warunki do ścigania, które Komisja Sędziowska wykorzystała do maksimum. Nasza załoga pływała niestety pechowo i przegrała kolejne 3 wyścigi z Finlandią, Holandią i Danią, która prowadziła po pierwszej rundzie. Od razu po zakończeniu pierwszej rundy przystąpiono do rozgrywania rundy rewanżowej. Polacy lepiej skoncentrowani wystartowali w 5. wyścigach, z których aż 4 wygrali – ze Słowenią, Niemcami, Estonią i W. Brytanią. Przegrali niestety po raz drugi z Finami i z wynikiem 7 wygranych oraz 7 przegranych zajmowali 5 miejsce z realnymi szansami na awans do finałów. Prowadzili zdecydowanie Duńczycy (sternik Mads Ebler, nr 11 w rankingu ISAF) z wynikiem 11 wygranych i tylko 2 przegrane. Niestety zgodnie z prognozą pogody finałowe wyścigi w irlandzkim Kinsale zostały odwołane. W ten sposób nasza załoga nie dostała szansy na poprawę swojej piątej lokaty, którą zajmowali po częściowym rozegraniu rewanżowej rundy eliminacyjnej.
 
Zwycięzcami eliminacji europejskich zostali Duńczycy ze sternikiem Madsem Eblerem i oni dostali prawo startu w Wielkim Finale Nations Cup w Brazylii w przyszłym roku.
 
Marek Stańczyk, sternik polskiej załogi: „Szkoda straconej szansy wyjazdu na finał do Brazylii. Może się wydawać, że 5. miejsce to zbyt odległy wynik, ale pływaliśmy całkiem nieźle i przed finałowymi wyścigami ciągle mieliśmy szansę na półfinał. Niestety organizatorzy podjęli według mnie zbyt szybko decyzję o odwołaniu rywalizacji. W rundzie eliminacyjnej taktycznie pływaliśmy bardzo dobrze, wygrywaliśmy starty, ale kilka razy popełniliśmy błędy techniczne mające wpływ na wynik. Na koniec udało się te błędy wyeliminować i stąd moje rozgoryczenie, że nie mogliśmy dalej pływać.”
 
Końcowe wyniki Eliminacji Pucharu Narodów:
1. Mads EBLER (DEN), 12-2
2. Jon ERIKSSON (FIN), 9-5
3. Jure OREL (SLO), 9-5
4. John SHEEHY (IRL), 8-6
5. Marek STANCZYK (POL), 7-7
6. Mati SEPP (EST), 7-7
7. Max GURGEL (GER), 5-9
8. Jelle ROOS (NED), 4-10
9. Guy STEPHENS (GBR), 1-5
 
Polska załoga wystartowała w składzie: Marek Stańczyk (sternik), Dominik Niśkiewicz (dziobowy), Michał Szmul (trymer), Maciej Kołosiński (trymer).
Recencje książek żeglarskich