MENU

Legioniści Mistrzami Polski!

2022-09-05
Legioniści Mistrzami Polski!
Foto: Szymon Sikora

Za nami weekend pełny emocji w ramach mistrzostw Polski klasy 505!  Mistrzami Polski po raz czwarty z rzędu, a dziesiąty w karierze, zostali Legioniści: Jakub Pawluk i Marcin Józefowski. Pozostałe stopnie podium ustaliły się dopiero w ostatnim wyścigu, srebro w klasyfikacji polskich załóg (4. ogólnie) zajęli Karol Milewski i Bartek Milewski, a brąz (5. ogólnie) przypadł załodze Jan Sibilski i Andrzej Borowiak.
Ponieważ były to Otwarte Mistrzostwa Polski, startowało wielu zagranicznych gości. W dziesięciu przeprowadzonych na morzu w Dziwnowie wyścigach klasą samą dla siebie była, zgodnie z oczekiwaniami, międzynarodowa załoga wicemistrzyni olimpijskiej - Agnieszki Skrzypulec i wielokrotnego mistrza świata Holgera Jessa. Duet ten pływał w barwach Niemiec. Nie oddali ani jednego wyścigu, chociaż Pawluk i Józefowski naciskali mocno, a nawet prowadzili niektóre wyścigi. Mieszana załoga wygrała klasyfikację Open, stołeczna załoga na drugim, a na trzecim Alexander Holzapflel i Finn Boeger (Niemcy). Jest to top10 światowego rankingu, z tą załogą zacięta walka trwała do samego końca, właściwie do ostatniej prostej na metę:

- Paradoksalnie, największą bitwę w mistrzostwach Polski stoczyliśmy nie z innymi polskimi załogami, gdzie na koniec regat mieliśmy sporą i bezpieczną przewagę 21 punktów, lecz z Niemcami, którzy rok temu znacząco nas pokonali. W tym roku zajęli wysokie siódme miejsce w regatach Pre-Worlds i byliśmy pewni, że łatwo nie będzie. Wszystko rozstrzygnęło się w ostatnim wyścigu, kiedy na ostatnim boku byliśmy za nimi, ale porządne pilnowanie, szybsze manewry i spokojna, konsekwentna taktyka popłaciły – dojechaliśmy ten wyścig przed nimi na metę, zapewniając sobie miejsce przed nimi w klasyfikacji generalnej – mówi Jakub Pawluk, nowy-stary mistrz Polski.

- Czucie łodzi, umiejętność rozpędzenia jachtu i podtrzymania prędkości, czytania i przewidywania subtelnych zmian prędkości i kierunku wiatru dały nam zwycięstwo. Warunki były wymagające, bo prędkość wiatru przez całe regaty oscylowała między 4 a ponad 20 węzłów. Jesteśmy super zadowoleni – dodaje Marcin Józefowski,


Pełne wyniki:
https://www.upwind24.pl/regatta/minutor-energia-otwarte-mistrzostwa-polski-klasy-505-minutor-energia-505-open-polish-nationals-022/results?fbclid=IwAR0gLnk7FPknxJJZrsVkhkdP7wM7UdO-8WCxF3r_B3ovTJtmRxnry-6wiek
 

Recencje książek żeglarskich