MENU

Sawicki wygrywa regaty w Gdyni!

2009-08-12
Była to jednocześnie dziewiąta impreza w ramach Polish Match Tour 2009 – trzeciej edycji pierwszego cyklu regat meczowych Pucharu Świata w Polsce. Zwycięzcą został Rafał Sawicki z YKP Gdynia, który nie przegrał żadnego wyścigu w tych regatach.
Pierwszego dnia mimo początkowych problemów z wiatrem udało się rozegrać eliminacje w grupach. Zgodnie z oczekiwaniami faworyci nie zawodzili zajmując czołowe miejsca w grupach. Sawicki, Szymik, Pawluk, Zbroja, Pomorski pewnie awansowali. Dobrą postawą zaskoczył Michał Strusiński dla którego był to drugi start w regatach meczowych PMT. Aby wyłonić 2 pozostałych ćwierćfinalistów koniecznym było rozegranie dogrywki między Gładysz, Wyrąbkiewiczem i Muszyńskim. Dogrywka także zakończyła się remisem wiec o awansie zdecydowało losowanie. I tu ogromnym pechowcem okazał się niestety dobrze spisujący się w wyścigach Szymon Muszyński.
Na koniec dnia rozegrano jeszcze dodatkowe wyścigi o miejsca od 9 do 12.

Niedziela powitała uczestników również doskonałą pogodą i umiarkowanym wschodnim wiatrem. Pojedynki ćwierćfinałowe przyniosły wiele emocji i niespodziewanych rezultatów. Pewnie swoje pojedynki wygrali Sawicki 2-0 z Gładysz i Szymik 2-0 z Wyrąbkiewiczem. Niespodziewanie Kuba Pawluk pokonał zwycięzce eliminacji i wyżej sklasyfikowanego Patryka Zbroje. Największą niespodzianką była wygrana Michała Strusińskiego nad Arturem Pomorskim. 3 bardzo zacięte pojedynki, emocje do samego końca i wygrana 2-1 na korzyść Mistrza Europy juniorów w klasie Finn.

Półfinały to znów pewna wygrana Sawickiego nad Strusińskim i zacięty pojedynek Szymik – Pawluk z którego zwycięskim wychodzi coraz lepiej radzący sobie Szymon Szymik. Mimo ogromnych postępów Szymik nie dał rady jednak Sawickiemu w finale dość gładko ulegając 0-3.

W małym finale Pawluk prowadząć w decydującym wyścigu popełnia fatalny błąd na ostatnim boku na wiatr i przegrywa walkę o miejsce na podium. 3 miejsce zajmuje sensacyjnie Michał Strusiński i zdobywa prawo startu w kolejnych regatach o wyższym współczynniku Grade 3, które odbędą się także w Gdyni. Zwycięska załoga YKP Gdynia płynęła w swoim pierwszym składzie Rafał Sawicki, Przemek Zagórski i Piotr Szwoch.

Rafał Sawicki: „Tym razem muszę przyznać, że poszło nam bardzo lekko, jakoś łatwo i przyjemnie, ale może dlatego że byliśmy u siebie. Nie byliśmy za bardzo gościnni ale też nasi przeciwnicy o dziwo nie chcieli byśmy byli zbytnio gościnni. Lubie to robić, kocham pływać, ostatni miesiąc udało się wystartować, aż 4 razy i chyba wypracowaliśmy niezłą formę. Ale najważniejsze będą Mistrzostwa Polski we wrześniu, mam nadzieję że przygotujemy się do nich jeszcze lepiej.”

Końcowa klasyfikacja regat:
1. Rafał Sawicki - YKP Gdynia
2. Szymon Szymik - Szymik Racing/PMT Fans
3. Michał Strusiński – PMT Tech Team
4. Kuba Pawluk – PMT Team
5. Patryk Zbroja
6. Artur Pomorski – Tradewinds
7. Tomasz Wyrąbkiewicz
7. Zuzanna Gładysz – PMT / Mama Team
9. Maja Czarniawska
10. Kasia Pic – Ladies PMT Team
10. Krzysztof Żełudziewicz
12. Szymon Muszyński – simondesigner.com

Wyniki i przebieg regat na bieżąco można śledzić na oficjalnej stronie regat www.polishmatch.pl.

Regaty zorganizowali YKP Gdynia i MT Partners. Regaty były częścią targów Wiatr i Woda na Wodzie które odybyły się w marinie Gdynia.

Kolejne regaty to Gdynia Match Race Grade3 w obsadzie międzynarodowej i czołowymi polskimi zawodnikami. Baza regat będzie również Akwarium Gdyńskie na końcu Skweru Kościuszki. Akwen również ten sam przy marinie Gdynia i Skwerze Kościuszki. Treningi już w piątek 14 sierpnia, wyścigi 15 i 16 sierpnia od godziny 10 rano. Zapraszamy.
Recencje książek żeglarskich