MENU

Pierwsze Mistrzostwa RS21!

2022-07-21
Pierwsze Mistrzostwa RS21!
Foto: Adam Budryło

Najnowsza w Polsce klasa jachtów regatowych RS21 rozegra pierwsze historyczne Mistrzostwa Polski. Na starcie regat zobaczymy kilkanaście załóg, które przez 3 dni w ramach Gdynia Sailing Days rozegrają 16 wyścigów o tytuł Mistrza Polski.
Regaty w Gdyni będą pierwszymi tej rangi w historii klasy. Będzie to również 3 runda premierowego cyklu RS21 Cup rozgrywanego od maja w Sopocie i Gdańsku. RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Flota 9 jachtów przez cały sezon była wykorzystywana do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Te same jachty uczestniczyły w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days, udostępniane załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jednostkami pojechała do Włoch do Malcesine nad Jeziorem Garda na pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy klasy RS21.
W tym roku na miejsce pierwszej rundy organizatorzy wybrali Sopot i rozgrywany tam Żeglarski Puchar Trójmiasta, a druga runda odbyła się podczas Nord Cup w Gdańsku. W pierwszej sopockiej rundzie triumfował Rafał Sawicki z Balex YKP Gdynia pokonując Wojciecha Myśliwca z WAT Warszawa i Tomasza Micewicza z Yacht Club Gdańsk. W drugiej rundzie wygrał Igor Tarasiuk z Yacht Club Gdańsk przed Jackiem Puchniarzem z Polsporty.pl i Aleksandrem Michalskim z Rockstars Racing.
Na liście startowej Mistrzostw zobaczymy wielu doskonałych żeglarzy ścigających się na jachtach Polskiej Ligi Żeglarskiej lub na jednostkach prywatnych. Faworytami sa walczący o zwycięstwo w całym cyklu Tomasz Micewicz, Jacek Puchniarz i Bartłomiej Wójciak oraz wracający do walki Wojciech Myśliwiec. Rywalizację można będzie śledzić przez system trackingowy GPS wraz z wynikami na żywo pod linkiem https://rs21polish2022.sapsailing.com

 1. Tomasz Micewicz     Yacht Club Gdańsk    17
 2. Jacek Puchniarz     Polsporty.pl    16
 3. Bartłomiej Wójciak     SportVita Ski&Sail    15
 4. Rafał Sawicki     Balex YKP Gdynia    12
 5. Igor Tarasiuk     Yacht Club Gdańsk PORTA    12
 6. Wojciech Myśliwiec     WAT Warszawa    11
 7. Aleksander Michalski     Rockstars Racing    10
 8. Paweł Górski     Yacht Club Sopot    9
 9. Piotr Małecki     Sztorm Grupa    9
 10. Aistis Kalanavicius     RS21 Lithuania    8
 11. Maja Remizowicz     MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej    7
 12. Tytus Butowski     Baltiq Sport    6
 13. Paweł Ejsmont     SLAVA Racing    6
 14. Szymon Jabłkowski     Ocean Challenge Yacht Club    5
 15. Rafał Błażejczyk     WAT Warszawa    4
 16. Grzegorz Krupa     Etisoft 2KMM Sailing Team    3
 17. Mateusz Wiśniewski     Yacht Club Sopot    2
 18. Tobiasz Zajączkowski     EOND Garland Sailing Team    2
 19. Przemysław Mistur     Etisoft 2KMM Sailing Club Gliwice    1
 20. Paweł Nawrocki     Yacht Club Białołęka    1

 RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią w Chorwacji i zakończą sezon główny.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.
Organizatorami Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, Miasto Gdynia a sponsorem strategicznym Polska Grupa Energetyczna.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu do organizatorów - email: office@rs21class.pl
lub na profil facebookowy:  https://www.facebook.com/rssailingpol

Recencje książek żeglarskich