MENU

Finał Ekstraklasy w Warszawie

2022-09-22
Finał Ekstraklasy w Warszawie
Foto: Gwidon Libera

Wszystkie trzy z dotychczasowych rund Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej padły łupem załogi Balex YKP Gdynia. Obrona mistrzowskiego tytułu jest już niemal pewna, ale najważniejszym pytaniem pozostaje, czy ktoś jest w stanie powstrzymać Rafała Sawickiego przed wygraniem wszystkich rund sezonu.

W dniach 24-25 września Warszawa ugości Sztorm Grand Prix, czyli finałową rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Po dotychczasowych rundach rozegranych w Sopocie, Gdyni i Trzebieży załoga Balex YKP Gdynia prowadzona przez Rafała Sawickiego jest murowanym kandydatem do drugiej z rzędu obrony tytułu. Siedmiopunktowa przewaga nad Yacht Clubem Gdańsk sprawia, że jedynym sportowym celem dla Sawickiego i załogi jest skompletowanie szlema i zwycięstwo również w ostatniej rundzie. Gdańszczanie dowodzeni przez Igora Tarasiuka są w zasięgu srebrnych medali.

Za ich plecami rozegra się walka o brązowy medal, która dostarczy pierwszych emocji. Aktualnie na ostatniej pozycji medalowej znajduje się Legia Warszawa Jakuba Pawluka, jednak ostatnia runda nie poszła po ich myśli. Na domowym akwenie będą faworytami w walce z atakującymi medalową pozycję Pogonią Szczecin, AZS WAT Warszawa i AZS AWFiS Gdańsk. Czarnym koniem Sztorm Grand Prix mogą okazać się gospodarze. Załoga Sztorm Grupy póki co zawodzi w sezonie 2022, jednak ryzykowna decyzja o zmianie sternika na ostatnią rundę pokazuje, że kładą wszystko na jedną szalę.

Prawdopodobnie najciekawsza rywalizacja będzie odbywała się w dolnej części tabeli. Przed trzecią rundą załogi Sport Vita Ski&Sail oraz Yacht Clubu Białołęka były bezpieczne nad strefą spadkową. Świetne występy Yacht Clubu Sopot oraz Nowego Sztynortu sprawiły, że walka o utrzymanie rozgorzała na nowo. Na ostatniej bezpiecznej pozycji znajduje się Nowy Sztynort prowadzony przez Wiktora Plitko. Trzy punkty straty do utrzymania ma Sport Vita Bartłomieja Wójciaka, a cztery Yacht Club Białołęka Pawła Nawrockiego. Zapowiadane słabowiatrowe warunki dodatkowo podniosą temperaturę walki na dole tabeli.

Organizatorzy przewidują rozegranie 30 wyścigów na krótkiej, dynamicznej trasie. Do dyspozycji zawodników przygotowanych jest 9 jednakowych jachtów regatowych RS21. Start regat w sobotę o 10:00, zakończenie w niedzielę o 16:00. Konferencja prasowa jest zaplanowana w piątek o 13:30 i niedzielę o 16:30.

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Balex YKP Gdynia – 54 pkt
 2. Porta Yacht Club Gdańsk – 47 pkt
 3. Legia Warszawa – 42 pkt
 4. Pogoń Szczecin – 39 pkt
 5. AZS WAT Warszawa – 37 pkt
 6. AZS AWFiS Gdańsk – 36 pkt
 7. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 33 pkt
 8. YKP Szczecin – 32 pkt
 9. UKS Żeglarz Wrocław – 30 pkt
 10. KS Iskra AMW Gdynia – 29 pkt
 11. Yacht Club Sopot – 25 pkt
 12. AZS Politechnika Gdańska – 24 pkt
 13. Sztorm Grupa – 21 pkt
 14. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 19 pkt
 15. Sport Vita Ski&Sail – 16 pkt
 16. Yacht Club Białołęka – 15 pkt
 17. Miasto Gliwice KW Garland – 10 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 4 pkt


Transmisja na żywo na kanale OCS https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy w godzinach:

 • Sobota 10:30 – 11:30, 12:30-14:15, 16:00 – 18:00, 21:00 (studio podsumowujące),
 • Niedziela 10:00 – 12:00, 13:30 – 16:00, 21:00 (studio podsumowujące),

oraz w SportKlubTV w godzinach:

 • sobota 12:30 – 14:20,
 • niedziela 15:00 – 16:00.

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Tytularnym sponsorem finałowej rundy jest Sztorm Grupa.
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise i Nowy Sztynort.
Partnerami Ligi są: Polski Związek Żeglarski, Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Sport Klub Polska.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
 

Recencje książek żeglarskich