MENU

Rockstars Racing zwycięzcą 1 Ligi

2022-09-19
Rockstars Racing zwycięzcą 1 Ligi
Foto: Gwidon Libera

Zakończyły się zmagania 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej. Ostatnią rundę pewnie wygrała załoga HRM Racing przed Rockstars Racing i Onboard Ocean Challenge Yacht Club. Poza pierwszą dwójką, awans do Ekstraklasy wywalczyły też załogi Lubelskie YKP Lublin oraz Polsporty Sailing.
W dniach 17-18 września pierwszoligowe załogi spotkały się na Zalewie Zegrzyńskim, aby rywalizować w finale 1 Ligi. Walka miała trzy motywy przewodnie. Rockstars Racing i HRM Racing walczyły o prestiżowe zwycięstwo w ostatniej rundzie i zakończenie sezonu na wysokim poziomie. Polsporty Sailing walczyły o obronę czwartej pozycji gwarantującej awans do Ekstraklasy przed Kościańskim Klubem Żeglarskim i Stowarzyszeniem PPJK. Na dole tabeli odbywała się walka między Grupą Regatową Powidz, MKS Marina Niesulice oraz PŻKS Dżygit Białystok. Tylko dwa z tych zespołów zobaczymy w przyszłorocznej 1 Lidze.

Początek pierwszego dnia należał do HRM Racing. Załoga ze sternikiem Jakubem Gołębiowskim, prowadzona przez trenera Łukasza Wosińskiego, zdominowała początek rywalizacji. Tempo liderów sensacyjnie utrzymywała jedynie załoga z Niesulic znajdująca się po sześciu wyścigach na drugim miejscu. Nieznaczną stratę do liderów utrzymywały załogi Rockstars Racing Aleksa Michalskiego oraz Onboard Ocean Challenge YC Barbary Mrozowicz. Znowu słaby start regat zaliczała załoga Lubelskie YKP Lublin, która znajdowała się w drugiej połowie stawki.

W sobotnie popołudnie warunki wiatrowe przestały być stabilne. W zmiennym wietrze najlepiej radziła sobie załoga Rockstars Racing kończąc dzień serią pięciu wyścigów w pierwszej trójce. HRM Racing zaliczyło jedną wpadkę przez co obie załogi znalazły się na remisowym prowadzeniu po pierwszym dniu. Szansę na świetny wynik miała załoga Barbary Mrozowicz, ale zaprzepaściła ją falstartem w ostatnim wyścigu. Na trzecim miejscu sobotę zakończyła Marina Niesulice Piotra Kotwickiego notując najlepszy dzień w historii swoich ligowych startów.
W niedzielę do odrabiania strat zabrała się załoga Lubelskie YKP Lublin. Tymon Sadowski wraz z załogą wspięli się na piąte miejsce na koniec regat. O brązowe medale do końca walczyły załogi MKS Mariny Niesulice i Onboard Ocean Challenge YC. Słabsza końcówka załogi Piotra Kotwickiego sprawiła, że to załoga Barbary Mrozowicz cieszyła się z medalu. W walce o zwycięstwo pewniej zaprezentowała się załoga HRM Racing, która w niedzielę ani razu nie wypadła poza pierwszą trójkę. Rockstars Racing po bezpiecznym pływaniu dowieźli drugą pozycję w tych regatach, ale pierwszą w klasyfikacji sezonu, awansując do Ekstraklasy z pierwszego miejsca. Poza Rockstars Racing, HRM Racing i Lubelskie YKP Lublin do Ekstraklasy awansuje także załoga Polsporty Sailing ze sternikiem Jackiem Puchniarzem.

Foto: Gwidon Libera

Walka o utrzymanie nie poszła po myśli Grupy Regatowej Powidz. Bezpośredni konkurenci, czyli PŻKS Dżygit Białystok i Marina Niesulice ukończyli regaty na wyższych pozycjach zrzucając Powidz do 2 Ligi. Z niższych miejsc do 2 Ligi spadają 2KMM Etisoft Sailing Team, UKS Albatros Wolin oraz Lasery Zegrze.

Wyniki czwartej rundy 1 Ligi:

 1. HRM Racing – 29 pkt
 2. Rockstars Racing – 37 pkt
 3. Onboard Ocean Challenge YC – 48 pkt
 4. KS Marina Niesulice – 52 pkt
 5. Lubelskie YKP Lublin – 52.2 pkt
 6. Polsporty Sailing – 56 pkt
 7. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wlkp. – 56 pkt
 8. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 63 pkt
 9. Slava Racing – 65 pkt
 10. Kościański Klub Żeglarski – 68 pkt
 11. Yacht Club Sopot 2 – 72 pkt
 12. PŻKS Dżygit Białystok – 73 pkt
 13. Etisoft 2KMM Sailing Team – 73 pkt
 14. Grupa Regatowa Powidz – 78 pkt
 15. Stowarzyszenie PPJK – 82 pkt
 16. Interdoor UKS Navigo – 91 pkt
 17. UKS Albatros Wolin – 91 pkt
 18. Lasery Zegrze – 96 pkt

Finałowa klasyfikacja 1 Ligi:

 1. Rockstars Racing – 68 pkt
 2. HRM Racing – 63 pkt
 3. Lubelskie YKP Lublin – 59 pkt
 4. Polsporty Sailing – 55 pkt
 5. Kościański Klub Żeglarski – 48 pkt
 6. Akademia Żeglarstwa w Środzie Wielkopolskiej – 47 pkt
 7. Yacht Club Sopot 2 – 43 pkt
 8. Ocean Challenge Yacht Club – 40 pkt
 9. Stowarzyszenie PPJK – 39 pkt
 10. Interdoor UKS Navigo – 35 pkt
 11. Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 35 pkt
 12. KS Marina Niesulice – 33 pkt
 13. Slava Racing – 31 pkt
 14. PŻKS Dżygit Białystok – 26 pkt
 15. Grupa Regatowa Powidz – 20 pkt
 16. UKS Albatros Wolin – 16 pkt
 17. Etisoft 2KMM Sailing Team – 16 pkt
 18. Lasery Zegrze – 10 pkt

Transmisja na żywo odbywała się w telewizji Sportklub TV oraz na kanale OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogli śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com.
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, WNM Group, Euvic, Efaflex, Yacht Paradise i Nowy Sztynort.
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Magic Marine, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Solbud Development i Polski Związek Żeglarski.
Gospodarzem finałowej rundy jest Sztorm Grupa.

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
 

Recencje książek żeglarskich