MENU

Trzeba zrozumieć wiatr, Regaty ILCA na Lotos Nord Cup Gdańsk zakończone.

2022-07-01
Trzeba zrozumieć wiatr, Regaty ILCA na Lotos Nord Cup Gdańsk zakończone.
Foto: Bartosz Modelski

W czwartek na LOTOS Nord Cup Gdańsk zakończyły się regaty dla klas ILCA 4, ILCA 6 i ILCA 7. W sumie przez trzy dni w Górkach Zachodnich żeglowało sto trzynaścioro żeglarzy i udało się rozegrać po osiem wyścigów w każdej z klas. Niestety warunki nie sprzyjały zawodnikom.
Przekoszona fala, duże zmiany i wypychający prąd sprawiły, że wielu zawodników zaliczyło falstarty i otrzymywało od sędziów żółte kartki. Takie warunki wymagały bardzo dużych umiejętności technicznych i wyczucia zmian wiatru. Najlepsi byli Ci, którzy te zmiany dobrze zrozumieli.

KOLEDZY Z ŁOTWY PODNIEŚLI POZIOM

- Regaty były intensywne i ciekawe. - mówił Piotr Malinowski z MOS SSW Iława, który ścigał się na ILCA7.  - Super, że przyjechali koledzy z Litwy, bo to bardzo zdopingowało flotę i podniosło poziom wyścigów. Za każdym razem ścigaliśmy się bardzo ciasno i walczyliśmy do ostatnich metrów.
Na najwyższym podium dla klasy ILCA 7 stanął Martis Pajarskas (LBS), drugie miejsce zajął Radvilas Janulionis (BANGPUTYS), a na trzecim uplasował się Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

CZARNA FLAGA I FALSTARTY
Nie było łatwo także w klasie ILCA 6, w której niemal każdy start odbywał się na czarnej fladze, a komisja nie pozwalała na żadne błędy.
- Wyścigi były trudne; wiało, było dużo zmian, fal i bardzo bujało. – relacjonowała Zosia Wójcik z ILCA 6 (KU AZS Uniwersytet Warszawski). - Mi udało się uniknąć falstartu, ale około trzydziestu osób z całej floty nie miało tego szczęścia.
Szczęście i umiejętności najwyraźniej mieli zwycięzcy stawki ILCA6. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobył Tomasz Bendlewski (ŻLKS Kiekrz), drugie Nawojka Ślusarska (PKM LOK Poznań) i a trzecie Mateusz Gigielewicz (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

NAJWAŻNIEJSZE NIE ZEPSUĆ STARTU
O trudach wyścigów w ciężkich warunkach opowiadała po odebraniu nagrody za zdobycie pierwszego miejsca w całej flocie ILCA 4 Blanka Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg).
- Było naprawdę ciężko więc tym bardziej jestem zadowolona, że udało mi się wygrać te regaty. – cieszyła się Blanka. -  Cały czas trzeba było być skupionym, myśleć i rozglądać się co się dzieje. Łatwo było zepsuć start, bo był duży prąd, który nas spychał. I były duże fale, więc trzeba było mocno pracować sterem i szotami na halsówce. Walka była zacięta i każdy dawał z siebie wszystko.
Na drugim miejscu w klasie uplasował się Rafał Balicki, a na trzecim Hanna Rogowska, oboje z CHKŻ Chojnice.

DUMA TRENERA
Gdański akwen pokazał w ostatnich dniach, że potrafi być trudny. Jednak uczestnicy i trenerzy powtarzają, że pływa się na nim świetnie i LOTOS Nord Cup Gdańsk to jedne z topowych regat w Polsce.
- To były bardzo fajne regaty. Wymagające, ale moi podopieczni mogli dużo z nich wyciągnąć – mówił po zakończonych wyścigach Aleksander Arian trener Kadry Narodowej juniorów i młodzieżowców w klasie ILCA i właściciel SailingCore. - To świetne doświadczenie dla moich zawodników. Dla mnie osobiście wisienką na torcie jest to, że Zosia Wójcik na ILCA 6 wygrała kategorię do lat 19-stu, a Blanka Bobula wygrała całą flotę ILCA 4. Jestem mega dumny!

CO DALEJ NA LOTOS NORD CUP GDAŃSK?
Już od piątku 1 lipca miasteczko regatowe opanują deski z żaglem, bo regaty zaczyna klasa Windfoil.
Natomiast w sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna dla wszystkich żeglarskich klas. Ten przybrzeżne regaty można obserwować z brzegu, gdyż trasa wiedzie ze startu w okolicy plaży Stogi wzdłuż Gdańskich plaż, aż do boi zwrotnej przy molo w Sopocie i z powrotem na Stogi. Zapraszamy do kibicowania!

Podsumowanie wyników regat klasy ILCA także na Facebooku:

https://www.facebook.com/NordCup/posts/pfbid0dEHRwe9qKAiT3Qi9j1swcBmUu7JzJYQke7uf5TMkeSwvULChv1UpWL1AepV1qcArl
Szczegółowe wyniki dostępne są na platformie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2022/results

Zwycięzcy w klasie ILCA:
 ILCA 4
Kobiety

 1.  Blanka Bobula (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg)  U16 i U18
 2.  Hanna Rogowska (Chojnicki Klub Żeglarski)
 3.  Julia Wawrzyniak (JKW Poznań)

Mężczyźni

 1.  Rafał Balicki (CHKŻ Chojnice)  U16 i U18
 2.  Kuba Rusinak (Nauticus YC Olsztyn)
 3.  Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Kiekrz)

ILCA 6
Kobiety

 1.  Nawojka Ślusarska (PKM LOK Poznań)
 2.  Zofia Wójcik (KU AZS Uniwersytet Warszawski)  U19
 3.  Natalia Malinowska (Jacht Klub Wielkopolski)  U17

Mężczyźni  

 1.  Tomasz Bendlewski (ŻLKS Kiekrz)  U19
 2.  Mateusz Gigielewicz (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
 3.  Jakub Kluk (Energa Giżycka Grupa Regatowa)  U17

 ILCA 7

 1. Martis Pajarskas (LBS)  
 2. Radvilas Janulionis (BANGPUTYS)  
 3. Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)
 4. Stefan Marciniak (OŚ AZS Poznań)  U21

 

Recencje książek żeglarskich