MENU

SSL GOLD CUP - Żeglarski Mundial

2022-10-05
SSL GOLD CUP - Żeglarski Mundial

28 października rozpoczynają się żeglarskie mistrzostwa świata SSL Gold Cup, czyli Żeglarski Mundial. SSL Gold Cup to zupełnie nowy format regat, który pozwoli na wyłonienie najlepszej nacji żeglarskiej na świecie - tak jak podczas piłkarskiego mundialu, tylko że w żeglarstwie.

O tytuł mistrzów świata rywalizować będą 40 narodowe reprezentacje ze wszystkich kontynentów. W załodze każdego jachtu popłyną najwyżej sklasyfikowani zawodnicy z światowego rankingu SSL, uwzględniającego wyniki zarówno z regat krajowych, międzynarodowych, Igrzysk Olimpijskich, SailGP, Match-Racing i Pucharu Ameryki. To okazja, by żeglarze z różnych klas jachtów, mogli rywalizować ze sobą na tych samych zasadach. Reprezentacje będą się ścigać na identycznych jachtach klasy SSL 47, dostarczone przez organizatora. Podczas każdej fazy rozgrywek, na akwenie zawsze będą rywalizowały cztery jachty, co będzie wymagało od sterników i taktyków, sprawnego łączenia elementów match racingu i regat flotowych.

Format rywalizacji w SSL Gold Cup jest wzorowany na piłkarskich mistrzostwach świata. Po fazie grupowej, czyli serii eliminacyjnej, najlepsze zespoły będą rywalizowały ze sobą w play-off’ach. Seria kwalifikacyjna żeglarskiego mundialu, była rozgrywana od maja do lipca tego roku w szwajcarskim Grandson na jeziorze Nauchatel. 36 reprezentacji najniżej rozstawionych w rankingu narodów, musiało wywalczyć sobie prawo startu w serii finałowej, która odbędzie się na przełomie października i listopada w Manamie, stolicy Bahrajnu. Reprezentacja Polski, dzięki dobrym wynikom młodych żeglarzy na akwenach całego świata, zajmowała w styczniowym rankingu narodów 11. pozycję, co zapewniło jej udział w SSL Gold Cup od 1/8 finału. Tam czeka już na nią załoga Brazylii, dla której to także będzie początek turnieju. Pozostałe dwa zespoły poznamy po zakończeniu 1/16 finału. Do ćwierćfinału, awansują dwie najlepsze reprezentacje. Wielki finał Żeglarskiego Mundialu odbędzie się w niedzielę 20 listopada. Będzie to jeden wyścig, w którym wystartują cztery najlepsze reprezentacje. Zwycięzcy zostaną mistrzami świata w żeglarstwie!Skład naszej reprezentacji to prawdziwy „polski gwiazdozbiór regatowy”. Kapitanem zespołu jest Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski z Atlanty 1996. Za sterem stanie Łukasz Przybytek, trzykrotny olimpijczyk w klasie 49er. Na pozycji taktyka wspierać go będzie Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020. Pozostała część załogi to: Paweł Kołodziński - trymer, Jola Ogar – co-trymer, Kacper Olszewski - floater, Krzysztof Żełudziewicz - grinder, Jakub Marciniak – trymer grota, Grzegorz Goździk - pitman, Jacek Nowak - dziobowy, Magdalena Kwaśna - rezerwowy. Do Bahrajnu polecą także: Team Manager - Michał Korneszczuk i Social Media Manager - Stanisław Konarzewski.
 
Zapraszamy do śledzenia startu reprezentacji Polski w kanałach social media, na Facebooku i Instagramie SSL Team Polska. Więcej informacji na kanałach SSL Gold Cup i na stronie goldcup.starsailors.com

Recencje książek żeglarskich