MENU

Wrocławianie wygrywają w Olsztynie!

2023-08-28
Wrocławianie wygrywają w Olsztynie!
Foto: Gwidon Libera

Sensacyjny  zwycięstwem UKS Żeglarz Wrocław zakończyła się 3 runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegrana w Olsztynie. Regaty Copernicus Grand Prix – Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego odbyły się na jeziorze Ukiel z bazą na Plaży Miejskiej z udziałem 18 załóg z całego kraju. Podium uzupełniły załogi YKP Gdynia oraz Yacht Club Gdańsk, liderów rankingu.

Olsztyn przywitał zawodników doskonałymi warunkami do ścigania. Tak piątkowe treningi jak i sobotnie wyścigi rozegrały się w silnym, choć zmiennym wietrze. Taka charakterystyka akwenu, duża ilość zmian kierunku wiatru i jego szkwalisty charakter nie była dla nikogo zaskoczeniem z uwagi na mały akwen i bliskość miasta i zapowiadała dynamiczną zmienną rywalizację oraz potencjalne niespodzianki.

Najlepiej regaty zaczęły załogi zajmujące środek tabeli, co potwierdzało spore emocje i możliwe przetasowania w stawce. UKS Żeglarz Wrocław Filipa Florka i Sailing Legia Warszawa Kuby Pawluka wygrały swoje wyścigi, a Olszyński Klub Żeglarski Arka Sendlewskiego zajął doskonałe 2 miejsce. Lider rankingu Yacht Club Gdańsk Igora Tarasiuka zapewnił sobie dobry start drugim miejscem korzystając ze słabszego początku załóg goniących go w rankingu. HRM Racing zajął dopiero 9 miejsce, Lubelskie YKP Lublin ósme, a szczecińskie YKP i Pogoń skończyły pierwsze wyścigi na miejscach siódmych przy falstarcie Yacht Clubu Sopot. W kolejnych wyścigach przy tężejącym wietrze do głosu doszli obrońcy tytułu Mistrza Polski YKP Gdynia z Rafałem Sawickim za sterem zajmując miejsca w czołowej trójce i na koniec pierwszego dnia plasując się na doskonałym 3 miejscu za świetnie i równo pływająca ekipą Filipa Florka. Postawa wrocławian była zaskakująca, bo w tym sezonie nie gościli często w czołówce wyścigów i po 2 rundach plasowali się na dość odległym 13 miejscu w rankingu raczej myśląc o spokojnym utrzymaniu w Ekstraklasie, a nie walce o medale. Stawkę prowadziła załoga Yacht Clubu Gdańsk pewnie zdążająca do umocnienia się na pozycji lidera rankingu po 3 rundach, a czołówce po pierwszym dniu plasowały się również załogi Nowy Sztynort GGR Krzysztofa Małeckiego oraz Sailing Legii. Wpadkę zanotował wysoko punktujący WAT Warszawa Wojciecha Myśliwca, który mimo  dobrego pływania, po kolizji w wyścigu nr 3 otrzymał kara punktową, która zrzuciła go z 3 miejsca na 7. Pierwszy dzień został zakończony przedwcześnie przez nadchodzącą burzę i konieczność przerwania wyścigu 12, kończącego 6 flight, serię wyścigów. Po burzy, wiatr już nie wrócił i na tym zakończyła się niestety rywalizacja w sobotę.

Niedziela przywitała zawodników niestety zupełnym brakiem wiatru i oczekiwaniem na poprawę warunków. Po godzinie 13 pojawił się słaby, ale dostatecznie stabilny wiatr z kierunku północnego, który umożliwił komisji rozegranie brakującego wyścigu oraz jeszcze dwóch kolejnych. Końcówka dnia należała do Pogoni Szczecin, która zajmując miejsca 1 i 2 awansowała z pozycji 10 na 6 oraz do WAT Warszawa, która po miejscach 2 i 3 awansowała na czwarte. Yacht Club Gdańsk w ostatnim wyścigu dostała karę, dodatkowo „złapał” na kil pływające po akwenie trawy i w efekcie ukończył wyścig na miejscu 7 i spadł w klasyfikacji regat na 3 miejsce. Potknięcie YCG wykorzystały YKP Gdynia wygrywając ostatni wyścig i kończąc regaty na 2 miejscu, a UKS Żeglarz Wrocław zajmując miejsca 2 i 3 zapewnił sobie historyczne zwycięstwo w regatach Ekstraklasy i tym samym bezpieczną pozycję w rankingu sezonu. Zwycięzcy regat popłynęli w składzie Filip Florek, Michał Skrzypkiewicz, Karol Wojda i Mateusz Jadczak.

Wyniki Copernicus Grand Prix, 3 rundy Ekstraklasy:

 1. UKS Żeglarz Wrocław             22 pkt
 2. YKP Gdynia                23 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk            26 pkt
 4. AZS WAT Warszawa            27 pkt
 5. Sailing Legia Warszawa            28 pkt
 6. Pogoń Szczecin                30 pkt
 7. YKP Szczecin                33 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR            33 pkt
 9. AZS AWFiS Gdańsk            33 pkt
 10. Yacht Club Sopot            35 pkt
 11. KS AMW Iskra Gdynia            37 pkt
 12. AZS Politechnika Gdańska        39 pkt
 13. Olsztyński Klub Żeglarski        40 pkt
 14. Polsporty Sailing            40 pkt
 15. HRM Racing Club            43 pkt
 16. Sztorm Grupa Warszawa        45 pkt
 17. OnLemon Rockstars Racing        46 pkt
 18. Lubelskie YKP Lublin            51 pkt

Ranking Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej przed finałową rundą stawia Yacht Club Gdańsk w roli faworyta  do zdobycia tytułu Klubowych Mistrzów Polski, ale za ich plecami walka o kolejne miejsca medalowe będzie się toczyć do ostatniego wyścigu:

 1. Yacht Club Gdańsk             48 pkt
 2. YKP Gdynia                42 pkt
 3. YKP Szczecin                 41 pkt
 4. Pogoń Szczecin             39 pkt
 5. Yacht Club Sopot             37 pkt
 6. Sailing Legia Warszawa         37 pkt
 7. AZS WAT Warszawa            36 pkt
 8. Nowy Sztynort GGR            34 pkt
 9. HRM Racing Yacht Club         33 pkt
 10. UKS Żeglarz Wrocław         30 pkt
 11. Lubelskie YKP Lublin         27 pkt
 12. Sztorm Grupa             21 pkt
 13. OnLemon Rockstars Racing         19 pkt
 14. AZS AWFiS Gdańsk             19 pkt
 15. AZS Politechnika Gdańska         16 pkt
 16. KS Iskra Amw             15 pkt
 17. Polsporty.pl Sailing             10 pkt
 18. Olsztyński Klub Żeglarski         9 pkt

 
Kolejne regaty Polskiej Ligi Żeglarskiej odbędą się w Sztynorcie, 2-3 września 3 runda 2. Ligi w finały Ekstraklasy zaplanowane są na 6-8 października. Pełne wyniki z całego sezonu dostępne są na stronie www.ligazeglarska.pl oraz w systemie trackingowym https://polishleague2023.sapsailing.com
Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski  na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami. Na antenach telewizji sportowych Canal+Sport i SportklubTV wyemitowane będą 15 minutowe relacje z regat w Olsztynie.
 
Regaty Copernicus Grand Prix o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego wspierane są przez Urząd Marszałkowski. Patronatem Honorowym regaty objęli Wojewoda Artur Chojecki, Marszałek Województwa Marek Brzezin i Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Regaty są współorganizowane z OSiR Olsztyn oraz Fundacją Przyszłość dla dzieci.
Partnerem Głównym regat w Olsztynie jest Samorząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.

Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You, Nowy Sztynort i Warmia-Mazury.
Partnerami Ligi są: OSIR Olsztyn, Odyssey Dealer Group, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Magic Marine, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Garmin, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
 

Recencje książek żeglarskich