MENU

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie.

2019-06-20
Polish Match Tour
Zbroja obronił tytuł w Szczecinie.
Foto: Gwidon Libera

Zakończyły się podwójne regaty Polish Match Tour w Szczecin. Przez 4 dni rywalizacja odbyła się na jeziorze Dąbie, piąty finałowy dzień rozgrano na Odrze w centrum miasta. Udział wzięło 13 zespołów z Danii, Estonii, Brazylii, Szwecji, Francji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Polski. Rozegrano 2 regaty, WarmUp grade3 oraz Szczecin Match Race grade2. W obu triumfował Patryk Zbroja, pozostając niepokonanym w Szczecinie przez 4 ostatnie imprezy !

Pierwsze regaty, to tradycyjna rozgrzewka czyli WarmUp. Z uwagi na tylko 2 dniową rywalizację, regaty mają rangę Grade3 mimo że stawka zawodników przewyższała wymaganie na Grade2. Od samego początku świetnie radził sobie Zbroja, wygrywając 10 z 11 wyścigów i pewnie awansując do półfinałów. Za nim walkę o 2 miejsce stoczyli Rafał Sawicki oraz niespodziewanie dobrze pływający Matt Whitfield z Wielkiej Brytanii. Obaj zakończyli eliminacje z 9 wygranymi. Do zajęcia 4 miejsca chętnych było już bardzo dużo, bo zaciętą walkę do ostatniego wyścigu stoczyli Jabłkowski, Harasimowicz, Kling (SWE), Pierroz (FRA) i Eriksson (FIN), którą ostatecznie wygrał ten pierwszy gromadząc 6 pkt, tyle samo co pozostali i raptem 1 więcej niż finalnie ósmy Fin.

Półfinały to pewna wygrana 2-0 Zbroi z Jabłkowskim i emocjonujący mecz Sawickiego z Brytyjczykami z którego zwycięsko, po błędzie Sawickiego wychodzi Whitfield wygrywając 2-1. W meczu o 3 miejsce podrażniony Sawicki nie dał szans Jabłkowskiego a w dużym Finale, Zbroja nie bez trudu 2-1 pokonał Whitfielda wygrywając regaty WarmUp.

To co się działo w czasie pierwszych regat, przy silnym porywistym wietrze było tylko przedsmakiem emocji w drugich regatach, czyli Szczecin Match Race. Do stawki zawodników dołączył 6 sternik świata, Mati Sepp i pierwszego dnia zszedł z wody niepokonany. W siódmej serii wyścigów (flighcie) w wyniku kolizji Zbroi i Sawickiego zostały uszkodzone 2 maszty z czego jeden złamany. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń ale zawody trzeba było kontynuować już tylko na 4 jachtach. Mimo tego, w ciągu 2 dni udało się rozegrać Round Robin, czyli eliminacje każdy z każdym, łącznie 66 wyścigów.  Walka o 2 pierwsze miejsca premiowane bezpośrednim awansem do półfinałów stoczyła się między francuzem Pierroz, Zbroją, Seppem i młodym Duńczykiem Jeppe Borchem, wzmocnionym na te regaty przez słynnego duńskiego meczowca Joachima Aschenbrennera. Wygrał, mimo karnego punktu za stratę masztu Zbroja i Pierroz. Pozostali dostali szansę awansu poprzez ćwierćfinały, do których awansował jeszcze Harasimowicz pokonując w decydującym wyścigu Jabłkowskiego.

Foto: Gwidon Libera

W niedzielę, akwen regat zmieniono z jeziora Dąbie na Odrę w samym centrum Szczecina. W trudnych warunkach, przy zmiennym w sile i kierunku wietrze nie udało się dokończyć ćwierćfinałów przy stanie 1-1 w obu meczach Harasimowicz – Borch i Sepp – Whitfield. Udało się natomiast rozegrać półfinały. Zbroja wybrał jako przeciwnika młodego francuza i był to dobry wybór, po Polacy wygrali go 2-0. W drugim Borch z Seppem po 2 zaciętych pojedynkach nie pozbawionych błędów, stoczyli zacięty pełen emocji mecz decydujący o awansie do finału. Wygrali Duńczycy i oni zmierzyli się ze Zbroją w finale a Pierroz z Sepem w meczu o miejsce.
Ostatecznie Polacy w składzie Patryk Zbroja, Maciek Gonerko, Krzysztof Żełudziewicz i Marcin Zubrzycki reprezentujący KS Dobra Marina ze Szczecina zwyciężyli w również w tych regatach.

Klasyfikacje końcowe:

Szczecin Match Race, 3-5 maja, Grade 2:

 1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina
 2. Jeppe R?rholm Borch – Team Faraway DEN
 3. Aurélien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team - FRA
 4. Mati Sepp - EESTI MATCH RACE LIIT - EST
 5. Matt Whitfield - Dragon Racing - GBR
 6. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
 7. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
 8. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
 9. Sylvain Escurat CVSAE - Team Pari Match - FRA
 10. Kim Kling  - Caprice Match Racing Team - SWE
 11. Jon Eriksson - FIN
 12. Bernardo Low-beer - BRA


PMT WarmUp, 1-2 maja, Grade 3:

 1. Patryk Zbroja - Klub Sportowy Dobra Marina  
 2. Matt Whitfield - Dragon Racing
 3. Rafał Sawicki - Sawicki Racing
 4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
 5. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
 6. Kim Kling - Caprice Match Racing Team
 7. Aurélien Pierroz - MatchAgain by Normandy Elite Team
 8. Jon Eriksson
 9. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match
 10. Jeppe R?rholm Borch
 11. Bernardo Low-beer
 12. Michał Brzozowski

Szczecin Match Race był pierwszą tegoroczną rundą prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League, skupiającego wybranych 12 regat z 5 kontynentów.
Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. Zawsze jeden z dni wyścigowych odbywa się na jednym z najbardziej spektakularnych akwenów w Polsce czyli na Odrze między Wałami Chrobrego i Wyspą Grodzką, przybliżając żeglarstwo sportowe mieszkańcom miasta.
Organizatorem regat są Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat jest Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie. Z regat prowadzona była transmisja video na żywo na profilu facebook www.facebook.com/polishmatchtour.

Recencje książek żeglarskich