MENU

Zapraszamy na memoriał Juliusza Sieradzkiego - Klasa Omega

2023-08-14
Zapraszamy na memoriał Juliusza Sieradzkiego - Klasa Omega
Foto: Bartosz Modelski

W dniach 18-20 sierpnia w Pucku odbędzie się kolejna edycja Memoriału Juliusza Sieradzkiego – regat poświęconych pamięci tego zasłużonego polskiego żeglarza, twórcy Omegi. Będzie to także piąta tegoroczna impreza zaliczana do Pucharu Polski 2023 w klasie Omega.

Zawody rozgrywane na wodach Zatoki Puckiej od kilku sezonów stały się obowiązkowym punktem w kalendarzu Omegi. Puck to w końcu wyjątkowe miejsce w Polsce jeśli chodzi o rozgrywanie regat. Niezwykły akwen, znakomite zaplecze i klimat wakacyjnego Pucka tworzą mieszankę, która rok w rok ściąga tutaj dziesiątki zawodników z całego kraju.

W tym roku zawodu w Pucku są otwarciem drugiej części sezonu Pucharu Polski, po wakacyjnej przerwie. Po tym, jak zawody w Jeziorsku nie zostały zaliczone do rankingu, z powodu zbyt małej ilości rozegranych wyścigów, sytuacja w tabeli stała się bardzo ciekawa. Zgodnie z regulaminem, przy rozegraniu 6 imprez, finalnie odrzucona zostanie tylko jedna, więc załogi, które odpuściły w pierwszej części sezonu po 2 imprezy, praktycznie przestały się liczyć w walce o czołowe pozycje.

We flocie Standard na czele znajdują się najrówniej pływające załogi Emila Bałdygi (Robert’s Hotel Mikołajki) i Grzegorza Bitnera (BITAIR Nowa Sól), a tuż za nimi pozytywne zaskoczenie tego sezonu – załoga debiutującego w Omedze Filipa Kurczewskiego (YKP Inowrocław). Z powodu zmniejszenia liczby odrzutek, z grona faworytów wypadły renomowane załogi Radka Stachurskiego (KSW Fregata Pogoria 1) oraz Michała Gajdy (Yacht Club Rewa).

Wyjątkowo ciekawie wygląda również tabela we flocie Sport. Z zaledwie jednopunktową przewagą prowadzi załoga Marcina Styborskiego (PG Racing) przez starymi wyjadaczami z Vector Sails z Kamilem Ortylem za sterem. Tuż za nimi czai się znakomicie w tym roku dysponowany Michał Ruciński (Pronaw 77 Racing). Biorąc pod uwagę, że podczas poprzednich eliminacji było w tej flocie naprawdę ciasno – emocji tutaj z pewnością nie zabraknie.

Organizatorem regat w Pucku jest stowarzyszenie Polski Związek Klasy Omega, a współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Cały cykl Pucharu Polski 2023 w klasie Omega objęty jest patronatem prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.

Sponsorami Pucharu Polski są: Mine Master, InstalPRO, Autobus.wroclaw.pl oraz Orvaldi Power Protection.

Recencje książek żeglarskich