MENU

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie !

2018-05-24
Polish Match Tour
Zbroja obronił tytuł w Szczecinie !
Foto: Robert Hajduk

Szczecińska załoga Patryka Zbroi ponownie zwyciężyła w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych zespołów z 8 krajów a wyścigi odbywały się na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.

Tegoroczna obsada regat była wyjątkowo mocna i wyrównana, ponieważ wszyscy sternicy sklasyfikowani byli w czołowej 100 rankingu światowego. Od początku rywalizacji doskonale spisywała się najwyżej rozstawiona włoska załoga Ettore Botticiniego (nr 7 na Świecie) przegrywając tylko 1 wyścig i to dopiero drugiego dnia regat. Wygrana ze Zbroją pozwoliła mu na zajęcie 1 miejsca w eliminacjach i bezpośredni awans do półfinałów z wynikiem 10-1. Kolejne miejsca premiowane awansem do ćwierćfinałów zajęli Zbroja i Holender Jelmer van Beek z wynikami 9 wygranych i 2 przegrane wyścigi, Szymon Jabłkowski (7-4), Szymon Szymik (6-5) oraz Nelson Mettraux i Afonso Leite z 5 wygranymi i 5 porażkami. Eliminacje rozegrano w doskonałych warunkach przy średnim i stabilnym wietrze.

Wiatr przybierał na sile z każdą godziną zmuszając organizatorów do redukowania powierzchni żagli. W ćwierćfinałach wyżej sklasyfikowani po eliminacjach pewnie pokonali swoich przeciwników 2-0, odpowiednio Zbroja z Leite, van Beek z Szymikiem a Jabłkowski z Mettraux.

Półfinał rozgrywano już przy bardzo silnym i porywistym wietrze. W pierwszym pojedynku Botticiniego z Jabłkowskim wszystkie mecze były bardzo zacięte i obfitowały w wiele kar i zwrotów akcji. Młodzi Polacy pływali bardzo dobrze i agresywnie, ale nie wystarczyło to aby pokonać doskonale, dojrzale żeglującego Włocha, który bezlitośnie wykorzystywał wszystkie okazje i błędy przeciwników. Wynik 3-0 dla Botticiniego nie oddaje emocji i poziomu wyrównanej rywalizacji.
Drugi półfinał to jeszcze większe emocje i dramaturgia. Prowadzący już 2-0 van Beek był bardzo blisko awansu do finału, jednak Zbroja zaczął odrabiać straty i doprowadził do wyrównania aby w decydującym piątym wyścigu przypieczętować swój awans do kolejnej rundy.

Mecz o 3 miejsce w tzw „małym finale” rozstrzygnął się wynikiem 2-1 dla van Beeka pozbawiając dobrze żeglującego Jabłkowskiego medalu.

W finale udało się rozegrać tylko jeden mecz z którego zwycięsko wyszedł obrońca zeszłorocznego tytułu czyli Patryk Zbroja płynący na jachcie TT-Line.

„ To dla nasz szczególne zwycięstwo, ponownie tu na naszych domowych szczecińskich wodach. W półfinale byliśmy już jedną noga za burtą, ale udało się odrobić straty i w finale pokonać Ettore. Dziękuję chłopakom za świetną ciężką pracę szczególnie w tych ciężkich, wymagających silnowiatrowych warunkach” – podsumował Patryk Zbroja

Klasyfikacja końcowa Szczecin Match Race 2018:

 1. Patryk Zbroja – Bakista Team
 2. Ettore Botticini - Włochy
 3. Jelmer van Beek – Holandia
 4. Szymon Jabłkowski – Jabłkowski Sailing Team
 5. Szymon Szymik – Szymik Racing
 6. Nelson Mettraux - Szwajcaria
 7. Afonso Leite - Portugalia
 8. Rafał Sawicki – Yacht Club Sopot
 9. Felix Jacobsen - Dania
 10. Piotr Harasimowicz – HRM Racing Team
 11. Teo Piasevoli - Chorwacja
 12. Denis Shapovalov - Rosja

Regaty sędziowało 10 sędziów z Polski, Irlandii, Szwajcarii, Niemiec i Finlandii.
Organizatorem regat była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour i MT Partners. Bazą regat była Nort East Marina na Wyspie Grodzkiej oraz Centrum Żeglarskie nad jeziorem Dąbie.
Kolejne regaty z cyklu Polish Match Tour odbędą się w Świnoujściu w dniach 22-24 czerwca.

 

Recencje książek żeglarskich