MENU

Puchar Świata powraca do Szczecina!

2023-04-28
Puchar Świata powraca do Szczecina!
Foto: Gwidon Libera

W najbliższy weekend na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race 2023 będące częścią prestiżowego cyklu World Match Racing Tour. Udział weźmie 10 zaproszonych załóg z 6 krajów. Zawody potrwają od piątku 28 kwietnia do niedzieli w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Dziesięć załóg z 6 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to trzecie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Poprzednie regaty odbyły się w kwietniu w Long Beach w Kaliforni,  USA.

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić polską załogę YKP Szczecin pod wodzą Patryka Zbroi. Obecnie 19 sternik świata już wielokrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, jednak do tej pory odbywały się one na jachtach TOM 28, doskonale znanych polskiej załodze. Tym razem, po raz pierwszy regaty w Szczecinie odbędą się na mniejszych jachtach RS21, znanych z regat Polskiej Ligi Żeglarskiej i RS21 Cup.

„To będzie nasz debiut w match racingu na tych jachtach. Znamy je od 2 lat startując w Lidze, ale mecze to inna specyfika i na pewno początek będzie trudny. Zobaczymy.” – ostrożnie zapowiada rywalizację Zbroja.
Pozostałe polskie załogi to Szymon Jabłkowski (Onboard) i Kuba Gołębiowski (HRM Racing), obie jachty znają doskonale z regat Ligowych. Ciekawostką będzie start Przemysława Tarnackiego, 7-krotnego Mistrza Polski dla którego będzie to debiut na RS21.
„Świetna łódka, doskonale reaguje, podoba mi się. Zobaczymy jak odnajdziemy się na niej w meczach, ale jestem dobrej myśli” – ocenia Tarnacki.

Załogi zagraniczne to mieszanka doświadczenia i młodości. Holender Jelmer van Beek, niedawno 12 sternik Świata, wraca z dużych oceanicznych regat The Ocean Race na małe jachty i jest na pewno faworytem w tych zawodach. Mocni powinni być Francuzi pod wodzą Thimotee Rossiego (26 sternik na Świecie) i załoga Ruari Finnegana, Irlandczyka mieszkającego w USA, który obecnie jest 34 w rankingu. Pozostałe załogi to nowe pokolenie match racerów, z których warto obserwować Patricka Croghana z Wielkiej Brytanii, który może zaskoczyć bardziej doświadczonych konkurentów.

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów RS21. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały. Start regat w piątek i godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 11 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Wywiady z zawodnikami i podsumowania wyścigów będą dostępne na Facebooku Polish Match Tour (https://www.facebook.com/PolishMatchTour) oraz na Youtubie na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS (https://www.youtube.com/c/OCSZeglarskiKanalSportowy)
Coroczna organizacja wysokiej rangi regat żeglarskich możliwa jest dzięki wsparciu Miasta oraz stałej grupie partnerów. Charakter i ranga imprezy doskonale wpisują się program Sail – Żeglarski Szczecin a zarazem w strategie promocji i rozwoju Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.
Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie i projekt Sail Szczecin
Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Winnice Turnau, Hotel Moxy Szczecin, Harken Polska, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski, YKP Szczecin i Polski Związek Żeglarski.

Polish Match Tour to cykl regat meczowych organizowany w Polsce od 2007 przez MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

 

Recencje książek żeglarskich