MENU

Ekstraklasa powalczy w Sopocie.

2024-05-24
Ekstraklasa powalczy w Sopocie.
Foto: Gwidon Libera

Kolejna runda Ekstraklasy rozegra się na wodach wokół sopockiego mola w dniach 25-26 maja. 18 załóg po raz drugi w sezonie będzie walczyć o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski Polskiego Związku Żeglarskiego. Na  czele tabeli gospodarze z Yacht Club Sopot przed YKP Szczecin i  HRM Racing.

Inauguracyjne regaty w Sztynorcie potwierdziły przewidywania, że tegoroczny sezon będzie obfitował w wyrównaną rywalizację i walkę do ostatniego wyścigu. Lista faworytów do medalowych miejsc jest prawie tak długa jak lista startowa, a o sukcesie decydują preferencje załogi co do akwenu, warunków czy dyspozycja dnia.
W składach załóg zaszło parę zmian. Liderzy z Sopotu mimo wygranej w Sztynorcie z Karolem Górskim, popłyną z swoim etatowym sternikiem Tytusem Butowskim. YKP Gdynia wystartuje w swoim klasycznych składzie z Rafałem Sawickim za sterem, do składu Rockstars wraca Jan Krasodomski, w HRM Racing zobaczymy Kubę Rodziewicza, a w składzie YKP pojawią się Hanna Dzik i Marcin Zubrzycki. Największą zmianą jest jednak skład w Ocean Challenge, gdzie za sterem pojawi się utytułowany Łukasz Wosiński i od razu na pewno znajdzie się w gronie faworytów.

W zeszłym roku w Sopocie doskonale popłynęła załoga Lubelskie YKP Lublin Tymona Sadowskiego, wygrywając dość pewnie i zarazem niespodziewanie. Ten sezon rozpoczęli od 7 miejsca w Sztynorcie z ambicjami na miejsca medalowe. Gorzej sezon rozpoczęła załoga Yacht Club Gdańsk, obrońców tytułu mistrzowskiego, która po 8 miejscu musi zameldować się na podium, aby utrzymać szanse na złoto w klasyfikacji końcowej. W drugiej połowie rankingu jest wiele załóg z potencjałem na sukces w Gdyni jak YKP Gdynia czy Legia Warszawa, wciąż czekająca na swoje pierwsze wygrane regaty w historii Ligi.

„Wytypowanie medalistów jest niezwykle trudne, bo praktycznie każda z załóg ma tzw. ‘papiery’ na  to. Na pewno specyfika akwenu w Sopocie, szczególnie przy wschodnich i południowych kierunkach wiatru, przy których tworzy się krótka trudna fal, będzie krytyczna dla szybkości załóg. Doświadczenie w tym obszarze i dopasowanie techniki żeglowania do warunków będzie najbardziej procentować w tej stawce” – ocenia Maciek Cylupa, organizator regat.

Ranking Ekstraklasy po 1 rundzie:

 1. Yacht Club Sopot                18 pkt
 2. YKP Szczecin                    17 pkt
 3. HRM Racing Poznań                16 pkt
 4. SportVita Ski&Sail Gliwice            15 pkt   
 5. Pogoń Szczecin                    14 pkt
 6. Nowy Sztynort Giżycka Grupa Regatowa    13 pkt
 7. Lubelskie YKP Lublin                12 pkt
 8. Yacht Club Gdańsk                11 pkt
 9. AZS WAT Warszawa                10 pkt
 10. OnLemon Rockstars Racing             9 pkt
 11. YKP Gdynia                    8 pkt
 12. Legia Warszawa                7 pkt
 13. UKS Żeglarz Wrocław                6 pkt
 14. UKS Albatros Wolin                5 pkt
 15. AZS AWFiS Gdańsk                4 pkt
 16. Kościański Klub Żeglarski            3 pkt
 17. Ocean Challenge Yacht Club Gdynia        2 pkt
 18. AZS Politechnika Gdańska            1 pkt


Regaty można śledzić bezpośrednio z sopockiego Mola oraz przez stronę internetową www.ligazeglarska.pl, a przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2024.sapsailing.com
Z regat przeprowadzona będzie transmisja na żywo na YouTube i Facebooku Polskiej Ligi Żeglarskiej. Planowane godziny transmisji:
Sobota 25.05: 1030 i 1500
Niedziela 26.05 : 1000 i 1400

Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube można również znaleźć podsumowania rywalizacji po każdym dniu wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.

Patronat Honorowy nad regatami objęła Pani Prezydent Miasta Sopotu Magdalena Czarzyńska - Jachim
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.
Gospodarzem Regat jest Sopot i Molo Marina Sopot
Partnerami Ligi są: Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska oraz Magazyn Prestiż Trójmiejski.
Partnerem strategicznym projektu jest Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.
 

Recencje książek żeglarskich