MENU

Finał 1 Ligi przed nami, kto awansuje, kto spada?

2023-09-22
Finał 1 Ligi przed nami, kto awansuje, kto spada?
Foto: Gwidon Libera

W najbliższy weekend w Sztynorcie 18 załóg startujących w 1. Lidze Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegra finałową rundę sezonu 2023. Najlepsze cztery załogi awansują do Ekstraklasy, a cztery najgorsze czeka relegacja do 2. Ligi na sezon 2024. Regaty odbędą się na jeziorze Dargin, planowanych jest rozegranie 30 krótkich dynamicznych  wyścigów.

1 Liga to drugi z trzech poziomów Polskiej Ligi Żeglarskiej. Jest to przedsionek najwyższego poziomu czyli Ekstraklasy, do którego co sezon awansują cztery najlepsze załogi z 1 Ligi, a ich miejsca zajmują „spadkowicze” z Ekstraklasy. Wprowadzony kilka lat temu w Lidze Żeglarskiej system jest doskonale znany z innych dyscyplin sportowych. Czołówka tabeli to załogi SportVita Gliwice i Albatros Wolin, które powinny miedzy sobą powalczyć o zwycięstwo w całym sezonie. Za nimi załogi Ocean Challenge oraz Kościańskiego Klubu Żeglarskiego, które maja dość bezpieczną przewagę na piątym w tabeli klubie z Białołęki. 7 pkt starty dla załogi Bartka Rominieckiego to bardzo duża strata, ale nie niemożliwa do nadrobienia. Przy słabszej postawie załogi z Kościana i doskonałej żegludze Yacht Club Białołęka, zmiana w rankingu jest jeszcze możliwa. Kolejne załogi nie będą już raczej w stanie włączyć się do walki o awans, ale też są bezpieczne jeśli chodzi o zagrożenie spadkiem.

Strefa spadkowa to załogi Etisoft, SKZ Powidz i MEW Inex, która mają aż 11-14 pkt straty do 14, bezpiecznego miejsca zajmowanego przez Odyssey Sailing Club. Sklasyfikowana na 15 miejscu Grupa Regatowa Powidz jako jedyna ma realne szanse powalczyć o utrzymanie w Lidze, pod warunkiem bardzo dobrego występu, miejsca w górnej części tabeli i liczeniu na potknięcie Odysseya.  

Z ciekawostek warto wspomnieć o zmianach w załogach i powrocie do Ligi dwóch znakomitych żeglarzy, Karola Górskiego w barwach SLAVA Racing oraz Piotra Kowalewskiego w barwach MEW Inex Micro Class. Start w regatach w sobotę o 1030, zakończenie w niedzielę o 1600.

Czołówka rankingu 1. Ligi po 3 rundach:

 1. SportVita Ski&Sail Gliwice        51 pkt
 2. UKS Albatros Wolin            50 pkt
 3. Ocean Challenge Sailing Club     47 pkt
 4. Kościański Klub Żeglarski        43 pkt
 5. Yacht Club Białołęka        36 pkt
 6. KS Marina Niesulice            34 pkt
 7. KW Garland Gliwice        31 pkt
 8. SLAVA Racing            30 pkt
 9. MOWI Jacht Klub Stoczni Gdańskiej    29 pkt
 10. Yacht Club Sopot 2            29 pkt
 11. PPJK                24 pkt
 12. Spirit Sailing Team UKS Navigo    24 pkt
 13. KŻ Hals Gostynin            22 pkt
 14. Odyssey Sailing Club        21 pkt
 15. Metikam Grupa Regatowa Powidz    15 pkt
 16. Małe Elektrownie Wodne Inex    10 pkt
 17. Marina Militare SKŻ Powidz        10 pkt
 18. Etisoft 2KMM Sailing Team        7 pkt

Wszystkie informacje, wyniki i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://www.youtube.com/@kanalzeglarski na YouTube będzie można znaleźć podsumowania rywalizacji wraz z analizą i wywiadami z zawodnikami.
Przebieg każdego wyścigu i wyniki regat można na żywo śledzić na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com
Organizatorzy regat wraz ze Szkołą Żeglarstwa Gertis i Stowarzyszeniem Wiatrowskaz zapraszają kibiców do śledzenia regat, jest możliwość rejsu z Portu Sztynort na trasę regat specjalnie podstawionym statkiem.
Z regat przygotowane będą 15 minutowe relacje, które będą dostępne na antenie telewizji sportowych Canal+Sport i Sportklub TV.
Sponsorami Głównymi Ligi są: Nissan, Efaflex, Garden Space, Lavazza, Nice To Fit You i Nowy Sztynort
Partnerami Ligi są: Odyssey Dealer Group, Piotra4, Garmin, Sportklub Polska, STBU, Vulcan T&C, Winnica Turnau, Bryt Sails, SAP Sailing, Harken, Gertis, Stowarzyszenie Wiatrowskaz, RS Sailing, Yetiz I Polski Związek Żeglarski.
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Recencje książek żeglarskich