MENU

Polska Liga Żeglarska na półmetku

2020-08-21
Polska Liga Żeglarska
Polska Liga Żeglarska na półmetku
Foto: Gwidon Libera

Kolejne 2 weekendy w Sopocie odbędą się pod znakiem kolejnych rund Polskiej Ligi Żeglarskiej. W najbliższy weekend rywalizować będą załogi w 1 Lidze, dla których będzie to druga runda tegorocznych rozgrywek. Ekstraklasa rozegra swoją 3 rundę za tydzień na tym samym akwenie.
Ponownie 12 załóg spotka się przy sopockim molo aby walczyć o punkty do rankingu i awans do Ekstraklasy na sezon 2021. Po pierwszej rundzie zakończonej sukcesem  Yacht Clubu Gdańsk, rozegranej w silnowiatrowych warunkach, tym razem zgodnie z prognozą załogi czeka słaby wiatr. Jednym z głównych pytań dla czołówki będzie czy odmienne warunki spowodują przetasowania w stawce.
„Lekki wiatr preferować będzie załogi o mniejszej wadze, stąd możemy spodziewać się zmian w składach niektórych załóg, być może w załogach kobiecych nawet redukcję składu z 5 osób do 4” – ocenia Szymon Jabłkowski, ekspert i analityk Polskiej Ligi Żeglarskiej – „Na pewno ciężkie załogi męskie, będą musiały szukać rozwiązań na zniwelowanie różnic w prędkości poprzez bezbłędną technikę i dobrą taktykę. Wygra ten kto popełni najmniej błędów, tym bardziej że prawdopodobnie ilość rozegranych wyścigów będzie mniejsza niż 30 rozegranych w 1 rundzie, więc każdy wyścig będzie bardzo istotny dla końcowych wyników tych regat”
„To dopiero drugie z czterech w tym sezonie regat 1 Ligi, ale to już moment w których niektóre załogi mogą odpaść z walki o czołowe miejsca. Ci, którym nie powiodło się w pierwszej rundzie, muszą nadrabiać straty i nie dopuścić do zwiększenia przewagi konkurentów” – uzupełnia Maciek Cylupa, organizator i komentator regat – „Po tych regatach powinniśmy już znać pretendentów do awansu i tych którzy zagrożeni będą startem w barażach o 1 Ligę w przyszłym sezonie”

Ranking 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej po 1 rundzie:

 1. Yacht Club Gdańsk 2/HRM Racing Team (YC2)– 12 pkt
 2. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (PJK) – 11 pkt
 3. SportVita Ski&Sail Gliwice (SPO) – 10 pkt
 4. Jacht Klub Miedzy Żaglami/Sailing Machine Garmin (JMZ) – 9 pkt
 5. AZS Politechniki Gdańskiej/PG Racing (PGR) – 8 pkt
 6. Jachtklub Stoczni Gdańskiej (JSG) – 7 pkt
 7. Odyssey Sailing Club Warszawa (ODY) – 6 pkt
 8. Sailing Legia Warszawa 2 (LE2)– 5 pkt
 9. Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot/Budimex Team (NAV) – 4 pkt
 10. RKS Lasery Zegrze (LAS) – 3 pkt
 11. Klub Wodny Garland Gliwice/Simplum (GAR) – 2 pkt
 12. SKŻ Powidz (POW) – 1 pkt

Regaty będą transmitowane są żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa, w tym roku wspomagany przez Szymona Jabłkowskiego w roli analityka i eksperta.
Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/
System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com
Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są też na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska
Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich