MENU

3 runda Ekstraklasy w Świnoujściu

2019-09-03
Ekstraklasa Żeglarska
3 runda Ekstraklasy w Świnoujściu
Foto: Gwidon Libera

W sobotę i niedzielę w Świnoujściu odbędzie się trzecia, przedostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. 12 załóg ponownie będzie zmagać się o punkty do rankingu Klubowych Mistrzostw Polski PZŻ. Po 2 rundach minimalnie prowadzi Jeziorak Yacht Club przed KS AMW Iskra Gdynia i Legią Warszawa.

Załogi po 2 rundach rozegranych na jachtach Delphia24, na druga połowę sezonu przesiadają się na większe, balastowe jachty TOM28. Padają pytania, jak to wpłynie na rywalizację, kształt czołówki rankingu i szanse poszczególnych załóg. Po 2 rundach różnice punktowe w czołówce są bardzo małe. Pierwsze piątka (Jeziorak, Iskra, Legia, Giżycko i OKZ) mieszczą się raptem w 3 pkt. Kolejne Sztorm i Pogoń tracą do nich raptem 3 i 6 pkt.

„Ukształtowała się grupa walcząca o medale, jest to 7 załóg. Kolejne 5 załóg to grupa, która na ten moment musi skoncentrować się na utrzymaniu w Ekstraklasie, bo 3 zespoły po tym sezonie spadną do 1 Ligi. – wyjaśnia Maciek Cylupa, organizator i komentator regat – już wiemy, że kilka zespołów zmienia załogi aby zwiększyć swoje szanse na sukces.”

Zupełnie nowa załogę będzie mieć drugi zespół Odyssey Sailing Club. Sternik Bartek Wójciak sięga po żeglarzy z klasy Delphia i Omega ze swojego rodzimego Śląska, aby walczyć o awans z 10 pozycji w rankingu. Duża zmiana zajdzie w załodze Dżygita Białystok, który pozyskał do swojego składu zeszłorocznego Mistrza Polski, Szymona Jabłkowskiego. Niewątpliwie jest to wzmocnienie, które zwiększa szanse na ucieczkę ze strefy spadkowej. W czołówce zmian jest mniej, ale z Pogoni Szczecin do Legii Warszawa przechodzi Michał Szmul a do składu Giżyckiej Grupy Regatowej po kontuzji wraca Łukasz Kacprowski.

„Liga bardzo dynamicznie się rozwija, poziom jest wysoki i zmusza załogi do szukania poprawy osiągów. Zmiany w załogach świadczą o tym, że wszyscy do walki podchodzą bardzo poważnie – ocenia Zuzanna Czuryło, komentator regat – ciekawi jesteśmy jak na większych TOMach w Świnoujściu poradzą sobie poszczególne załogi, a największe doświadczenie na tych jachtach maja Giżycko i Pogoń.”

Aktualny ranking Ekstraklasy po 2 rundach:

 1. Jeziorak Yacht Club Iława – 21 pkt
 2. KS Iskra AMW Gdynia - 20 pkt
 3. Legia Warszawa – 20 pkt
 4. Giżycka Grupa Regatowa - 19 pkt
 5. Olsztyński Klub Żeglarski - 18 pkt
 6. Sztorm Grupa Warszawa – 15 pkt
 7. SEJK Pogoń Szczecin - 13 pkt
 8. PŻKZ Dżygit Białystok – 8 pkt
 9. JKM Gryf Gdynia - 8 pkt
 10. Yacht Club Sopot – 6 pkt
 11. Odyssey Sailing Club Warszawa 2 - 6pkt
 12. Odyssey Sailing Club Warszawa – 2 pktRegaty transmitowane będą na żywo. Relacje z wody, wywiady i studia regatowe są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/
System SAP Sailing dostępny jest pod tym linkiem: https://polishleague2019.sapsailing.com
Studia przed i po regatowe publikowane będą na kanałe Youtube Polskie Ligi Żeglarskiej.
Wszystkie informacje i linki będzie tez można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

 

Recencje książek żeglarskich