MENU

Balex YKP Gdynia nie do zatrzymania

2022-08-29
Balex YKP Gdynia nie do zatrzymania
Foto: Gwidon Libera

Załoga Balex YKP Gdynia dowodzona przez Rafała Sawickiego zwyciężyła w trzeciej rundzie Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, tym samym wydłużając rekordową serię pięciu wygranych rund z rzędu. Srebrne medale rundy wywalczył Olsztyński Klub Żeglarski, a brązowe Yacht Club Gdańsk.

Trzecia runda tegorocznej rywalizacji została w ostatniej chwili przeniesiona ze Szczecina do Trzebieży. Nowy, nieznany załogom akwen był dodatkowym czynnikiem, który zwiększał prawdopodobieństwo niespodzianek. Najważniejszym pytaniem stawianym przez kibiców i ekspertów było, czy ktoś będzie w stanie zatrzymać załogę Rafała Sawickiego?

Początek opóźnionej przez brak wiatru rywalizacji wyglądał obiecująco. Balex YKP Gdynia rozpoczął regaty od falstartu i kary, w efekcie przywożąc czwarte i piąte miejsce w pierwszych dwóch wyścigach. Najlepszy początek notowała załoga Yacht Clubu Gdańsk ze sternikiem Igorem Tarasiukiem, która w pierwszych czterech wyścigach nie wypadła poza pierwszą trójkę. Najciekawiej było w dole tabeli. Yacht Club Sopot i GGR Nowy Sztynort wzmocniły składy przed trzecią rundą. Poprawa była zauważalna od samego początku regat. Równe pływanie w czołówce dawało obu klubom miejsce w pierwszej piątce, dające wyjście ze strefy spadkowej. Pierwszy dzień regat był trudny dla załóg ze Szczecina i Warszawy. Pogoń Szczecin, YKP Szczecin, Legia Warszawa i Sztorm Grupa po słabym występie zajmowały miejsca w drugiej połowie tabeli.

Prognoza wiatrowa na drugi dzień dawała nadzieję na rozegranie wielu wyścigów. Wiatr o sile 20 węzłów sprawił, że trasa stała się mniej taktyczna, a bardziej techniczna. W tych warunkach najlepiej radziła sobie załoga Junga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego z wracającym po kontuzji Filipem Ciszkiewiczem za sterem. Pierwsze dwa niedzielne wyścigi wygrali ze zdecydowaną przewagą i objęli prowadzenie w klasyfikacji regat. Lepiej w silnowiatrowych warunkach radziły sobie załogi AZS WAT Warszawa i Pogoni Szczecin, które wskoczyły na piąte i szóste miejsce. Dobrze i równo pływały załogi Yacht Clubu Gdańsk i Yacht Clubu Sopot, które dopiero ostatnim wyścigiem rozstrzygnęły walkę o brązowy medal na korzyść Gdańszczan. Przed ostatnią serią wyścigów załogi Filipa Ciszkiewicza i Rafała Sawickiego dzielił jeden punkt. Balex YKP Gdynia wygrał swój wyścig i olsztyński klub musiał również wygrać, aby obronić przewagę. Trzecie miejsce przywiezione przez Ciszkiewicza i jego załogę oznaczało, że musieli zadowolić się srebrem, a Balex YKP Gdynia tryumfował w piątej rundzie z rzędu, poprawiając swój własny rekord.

Po trzech rundach sytuacja w strefie medalowej klasyfikacji generalnej sezonu wydaje się niemal rozstrzygnięta. Niepokonany Balex YKP Gdynia dysponuje siedmiopunktową przewagą i tytuł Klubowego Mistrza Polski najprawdopodobniej pozostanie w ich rękach. Drugi Yacht Club Gdańsk z siedmioma punktami straty do lidera i pięcioma zapasu nad drugim miejscem już wita się ze srebrnymi medalami sezonu. Na trzecim miejscu znajduje się Legia Warszawa, która może czuć się zagrożona przez załogi Pogoni Szczecin, WAT-u Warszawa i AWFiS Gdańsk
Fenomenalnymi występami w Trzebieży ze strefy spadkowej uciekły Yacht Club Sopot ze sternikiem Tytusem Butowskim oraz GGR Nowy Sztynort prowadzony przez Wiktora Plitko. Ich miejsca w dole tabeli zajęły Yacht Club Białołęka i Sport Vita Ski&Sail. Z Ekstraklasą z dużym prawdopodobieństwem pożegnają się Miasto Gliwice KW Garland oraz Odyssey Sailing Club.
Finałowa runda Ekstraklasy odbędzie się w dniach 24-25 września na Zalewie Zegrzyńskim pod Warszawą.

Wyniki 3. rundy Ekstraklasy:

 1. Balex YKP Gdynia – 35 pkt
 2. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 37 pkt
 3. Yacht Club Gdańsk – 42 pkt
 4. Yacht Club Sopot – 49 pkt
 5. AZS WAT Warszawa – 52 pkt
 6. Pogoń Szczecin – 52 pkt
 7. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 52 pkt
 8. UKS Żeglarz Wrocław – 55 pkt
 9. KS Iskra AMW Gdynia – 57 pkt
 10. Legia Warszawa – 58 pkt
 11. AZS AWFiS Gdańsk – 61 pkt
 12. AZS Politechnika Gdańska – 65 pkt
 13. YKP Szczecin – 66 pkt
 14. Miasto Gliwice KW Garland – 69 pkt
 15. Sztorm Grupa – 74 pkt
 16. Sport Vita Ski&Sail – 77 pkt
 17. Yacht Club Białołęka – 83 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 100 pkt


Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po dwóch rundach:

 1. Balex YKP Gdynia – 54 pkt
 2. Yacht Club Gdańsk – 47 pkt
 3. Legia Warszawa – 42 pkt
 4. Pogoń Szczecin – 39 pkt
 5. AZS WAT Warszawa – 37 pkt
 6. AZS AWFiS Gdańsk – 36 pkt
 7. Junga Gdynia Olsztyński Klub Żeglarski – 33 pkt
 8. YKP Szczecin – 32 pkt
 9. UKS Żeglarz Wrocław – 30 pkt
 10. KS Iskra AMW Gdynia – 29 pkt
 11. Yacht Club Sopot – 25 pkt
 12. AZS Politechnika Gdańska – 24 pkt
 13. Sztorm Grupa – 21 pkt
 14. Giżycka Grupa Regatowa Nowy Sztynort Osada Wolności – 19 pkt
 15. Sport Vita Ski&Sail – 16 pkt
 16. Yacht Club Białołęka – 15 pkt
 17. Miasto Gliwice KW Garland – 10 pkt
 18. Odyssey Sailing Club – 4 pkt

Regaty były transmitowane w telewizji SportKlub.
Przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na YouTube. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy
Kibice mogli też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2022.sapsailing.com
Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
 

Recencje książek żeglarskich