MENU

Lider rankingu Pucharu Świata wygrywa w Szczecinie!

2021-06-21
Lider rankingu Pucharu Świata wygrywa w Szczecinie!
Foto: Gwidon Libera

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.

Regaty żeglarskie Szczecin Match Race od 2008 roku są jedną z najważniejszych i najmocniej obsadzonych imprez Pucharu Świata w sezonie. Tegoroczna edycja, poza bardzo mocną stawką zawodników była pierwszą inauguracyjną rundą najbardziej prestiżowej serii meczowej na świecie World Match Racing Tour. Na starcie zobaczyliśmy 12 zaproszonych ekip z 7 krajów i 4 kontynentów m.in. z USA, Brazylii, Australii, Danii, Estonii oraz 4 załogi z Polski.

Przez 3 dni regat na jeziorze Dąbie przy Centrum Żeglarskim w Szczecinie rozegrano ponad 80 wyścigów meczowych, podzielonych na rundę eliminacyjną, ćwierćfinały, półfinały i finał.

Od początku najlepiej radziła sobie rozstawiona z nr 1 załoga Monnina, która z 11 wyścigów eliminacyjnych wygrała aż 10. Doskonale radziły sobie kolejne wysoko notowane w rankingu załogi Jeppe Borcha z Danii (nr 11 na świecie), Maxime Mesnila (nr 4 na świecie) i Chrisa Poola z USA (12 na świecie). Słabiej regaty zaczął najwyżej notowany na 8 miejscu w rankingu Polak, Patryk Zbroja z YKP Szczecin który przegrał dwa pierwsze wyścigi. Jednak później mocno skoncentrowany wygrał 5 wyścigów i po 2 dniach zapewnił sobie awans do rundy ćwierćfinałowej.
Ta sztuka nie udała się niestety żadnemu z 3 pozostałych Polaków, którzy nie byli w stanie wygrywać wyścigów z tak mocną stawką zawodników. Choć w wielu pojedynkach walka była bardzo wyrównana, to jednak na linii mety Polakom brakowało chyba doświadczenia i trochę szczęścia, aby pokusić się o wygrana z wyżej notowanymi zagranicznymi sternikami.

W końcówce eliminacji dobrze popłynęły załogi Chapmana (Australia) oraz Mati Seppa z Estonii (nr 7 na świecie) awansując w efekcie do ćwierćfinałów, gdzie spotkały się pary Mesnil  - Sepp, Chapman – Poole i Borch – Zbroja.
W pierwszym pojedynku Mesnil pewnie pokonał 2-0 Estończyka, w drugim po bardzo zaciętej walce wygrał 2-1 Chapman, a w trzecim sensacyjnie wygrał Zbroja, pokonując 2-0 faworyzowanych Duńczyków, którzy mieli prawo wyboru przeciwnika w tym meczu i ten wybór nie okazał się dla nich szczęśliwy.

W półfinale jednak Monnin okazał się zbyt mocny dla Polaków pewnie wygrywając 2-0, natomiast w drugim meczu po kolejnych zaciętych pojedynkach obfitujących  w zmiany prowadzenia i kary nakładane przez arbitrów, wygrał 2-1 Mesnil. Mecz o 3 miejsce to pewna wygrana Chapmana nad Zbroją 2-0.

W finale spotkali się dwaj najwyżej rozstawieni zawodnicy i zapowiadał się emocjonujący spektakl. W pierwszym wyścigu lepiej wystartował Mesnil, ale tuz przed pierwszą boją skutecznie zaatakował Monnin wychodząc na prowadzenie. Na dolnym znaku minimalny błąd popełnia Francuz i dostaje karę, mimo tego jednak wychodzi po chwili na prowadzenie i prowadzi prawie do linii mety. Jednak przed metą miał zbyt małą przewagę aby wykonać karny zwrot i nie udaje mu się utrzymać Szwajcara za sobą przegrywając ten wyścig.

Foto: Gwidon Libera

Drugi wyścig ma podobny przebieg, tym razem jednak Mesnil decyduje się wykonać karę na górnym znaku zamiast na mecie. Ta sztuka mu się udaje, jednak chwilę potem Monnin zmusza go do błędu, Mesnil dostaję druga karę i tym samym przegrywa ten wyścig i cały final 2-0.
 
Wyniki Szczecin Match Race 2021:

 1. Eric Monnin – Capvis Swiss Sailing Team - Szwajcaria
 2. Maxime Mesnil – Match in Blacj by Normandy Elite Team - Francja
 3. David Chapman - Royal Yacht Club of Tasmania - Australia
 4. Patryk Zbroja - YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN
 5. Jeppe R?rholm Borch - Team Borch Matchrace - Dania
 6. Chris Poole - Riptide Racing - USA
 7. Mati Sepp - EESTI MATCH RACE LIIT  -Estonia
 8. Emil Kjaer - Blue Match Team - Dania
 9. Igor Tarasiuk - HRMRacing Team
 10. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
 11. Bernardo Low-beer – Xaxalaka Team  -Brazylia
 12. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team

Z regat prowadzona bęła transmisja video wraz z komentarzem na żywo oraz wywiady z zawodnikami i analizy wyścigów, wszystko dostępne na Facebooku Polish Match Tour oraz na Youtubie na kanale OCS
Partnerami Głównymi regat są Miasto Szczecin, Pomorze Zachodnie, Siblo Polska i Sail Szczecin
Partnerami regat są Centrum Żeglarskie, Harken Polska, Ava Marine, Prestiż magazyn szczeciński, Etcetera i Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
 

Recencje książek żeglarskich