MENU

Podstawy nawigacji

Podręcznik RYA

2021-03-05
Podstawy nawigacji

Melanie Bartlett

WydawnictwoAlmapress
WydanieI
Rok wydania2019
ISBN978-83-7020-762-5
Dodatkowe infoOkładka miękka, 88 stron
Nasza ocena
ocena: 4.04.0 

Podstawowy podręcznik do nawigacji przygotowany dla początkujących nawigatorów. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, mającym nie odstraszyć czy zniechęcić, a wręcz zachęcić do nauki nawigacji. Podręcznik przedstawia, czym jest nawigacja, omawia podstawowe pojęcia, tradycyjną nawigację oraz tę z wykorzystaniem GPS.

Autorka, na bazie swojego wieloletniego doświadczenia, jako instruktor RYA przekazuje wiedzę o nawigacji w sposób nieformalny, ale bardzo przejrzysty. Używa również mnemotechniki dla łatwiejszego zapamiętania niektórych zagadnień. Na przykład słowo CadeT, które wystarczy zapamiętać i użyć w odpowiedni spobób, aby umieć przejść z kursu kompasowego do rzeczywistego, zainteresowanych odsyłam do książki. Pokazuje, że nawigacja nie jest wcale taka trudna, jak wiele osób myśli. Sposób, w jaki autorka przedstawia zagadnienia, zapewne zachęci wielu czytelników do poszerzenia swojej wiedzy z nawigacji i sięgnięcia po inne książki z tej dziedziny.

Proszę pamiętać, że to podręcznik napisany dla RYA, a Anglicy mają trochę inne podejście do nauki żeglarstwa. Wiele książek RYA przedstawia wiedzę potrzebną do pełnienia danej funkcji w stopniu podstawowym, czyli zawiera tak dobrany zakres wiedzy, aby można było pełnić tę funkcje. Co nie zawsze znaczy, że w wielu przypadkach nie potrzeba większej znajomości danego tematu.

Dla kogo jest ten podręcznik? Dla początkujących żeglarzy, motorowodniaków i dla tych, którzy planują wybrać się pierwszy raz na morze w roli załoganta, to przydatna pozycja do przeczytania przed rejsem. Dla tych doświadczonych może być za skromna, ale jak sam tytuł mówi to podręcznik o podstawach nawigacji.
 

Recencje książek żeglarskich