MENU

Nawigacja

Podręcznik RYA

2021-03-04
Nawigacja

Melanie Bartlett

WydawnictwoAlmapress
WydanieI
Rok wydania2021
ISBN978-83-7020-715-8
Dodatkowe infoOkładka miękka, foliowana, 196 stron
Nasza ocena
ocena: 4.54.5 

Nawigacja bardzo się zmieniła na przestrzeni lat. Wielu żeglarzy wykorzystuje dziś elektroniczne urządzenie do prowadzenia nawigacji, jednak tradycyjne metody wciąż są aktualne i gdy elektronika zawiedzie pozwalają na bezpieczne dotarcie do portu.

Nawigacja to fascynujący przedmiot i nie taki straszny jak się niektórym wydaje. A jeśli tak sądzisz , sięgnij po kolejną książką doświadczonego instruktora RYA Melanie Bartlett na ten temat. Tym razem jest to pozycja, która omawia kompleksowo zagadnienia z nawigacji zarówno tej tradycyjnej, jak i tej z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych. Książka jest rekomendowana przez RYA osobom podchodzącym do egzaminów RYA Costal Skipper i Yachtmaster Offsore.

Co ciekawe, nie ma tutaj mowy o nawigacji na oceanie, za to są przedstawione wszystkie informacje o nawigacji przybrzeżnej. Jak w większości książek wydawanych przez RYA duże znaczenie ma sposób przekazania informacji, autorka stawia na prosty i czytelny przekaz. Na pewno pochwalić trzeba również tłumacza, bo zostały dołożone starania, aby utrzymać to, co założyła sobie autorka. Wiele tematów przedstawionych w podręczniku porównuje tradycyjne metody nawigacji z nowoczesnymi, np. mapy tradycyjne z elektronicznymi. Bardzo fajnym dodatkiem, raczej niespotykanym w polskich książkach, jest rozdział 11 – Podróż. Pokazuje jak można wykorzystać omówioną wcześniej wiedzę w praktyce, podczas planowania rejsu. Nie zabrakło tutaj również informacji z innych dziedzin, które są potrzebne do prowadzenia bezpiecznej podróży, jak np. informacji prawnych czy o systemie rozgraniczenia ruchu. Podręcznik zawiera też bardzo praktyczne dodatki, jak np. podstawowe informacje o radarze, sprzężeniu urządzeń nawigacyjnych NMEA, czy o znakach i symbolach stosowanych na mapach admiralicji. Jeden mały minusik, niektóre tabelki, czy mapki w książce mogły być trochę większe.

Podręcznik ten trudno zakwalifikować jako pomoc do egzaminu na nasze polskie stopnie, ale wiedza zawarta w nim, na pewno będzie dobrą podstawą do poszerzenia wiadomości z nawigacji. Pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdego wilka morskiego.
 

Recencje książek żeglarskich